Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan sarılığı yeni doğan bebeklerin kanlarında bilirubin oranından artış olması yüzünden görülen bir sarılık türüdür. Doğum sonrasında ilk hafta içinde her bebeğin kanında belli derecede bilirubin artışı gözlenir. Bebeklerde en fazla görünen sorunlardan biridir. Normal zamanda doğan bebeklerin % 60 ında görülürken, erken doğan bebeklerde % 80 oranında sarılık görülür. Yeni doğan sarılığı nasıl gelişir? […]

Yenidoğan sarılığı yeni doğan bebeklerin kanlarında bilirubin oranından artış olması yüzünden görülen bir sarılık türüdür. Doğum sonrasında ilk hafta içinde her bebeğin kanında belli derecede bilirubin artışı gözlenir. Bebeklerde en fazla görünen sorunlardan biridir. Normal zamanda doğan bebeklerin % 60 ında görülürken, erken doğan bebeklerde % 80 oranında sarılık görülür.

Yeni doğan sarılığı nasıl gelişir?

Bebeğin anne karnındaki kanında bulunan alyuvarlar normal kişilerden daha farklıdır. Bunlar fetal hemoglobini (HbF) adı verilen türdendir. Bebeğin doğumuyla birlikte bu alyuvarlar işlevini yitirerek, hızla parçalanır ve yıkılmaya başlar. Bunların yerine yeni hemoglobin (HbA) içeriği olan alyuvarlar üretilir. Alyuvarların bölünerek yıkılmasıyla aşırı oranda bilirubin üretimi olur. Normalde bilirubin karaciğerde işlenip, vücutta atılır. Ancak bebeğin karaciğeri aşırı miktardaki bilirubini karşılayamazsa, vücuttan atılamaz ve kanda aşırı oranda birikir. Bu durumda bebeğin cildine nüfuz edip, cildin sarı renkte görünmesine ve yeni doğan sarılığının oluşmasına sebep olur.

Yeni doğan sarılığı sebepleri nelerdir?

 • Yeni doğan bebeklerin alyuvarlarında aşırı şekilde parçalanma olması
 • Bebeğin karaciğerinin kanda aşırı oranda oluşan bilirubini işleyecek kapasitede olmaması
 • Bebeğin anne ve babasında kan uyuşmazlığının olması
 • Bebeğin alyuvarlarında şekil ve işlev bozukluğu olması
 • Doğum sırasındaki zorlanmalara bağlı olarak ezik ve çürüklerin olması
 • Bazı Konjenital rahatsızlıkların olması
 • Hepatit B, karaciğerde bilirubin işlenmesine engel sorunların olması
 • Annenin şeker hastalığının olması
 • Suni sancıyla doğmuş olan bebekler
 • Doğum sonrasında fazla kilo kaybeden bebekler
 • Prematüre olarak doğan bebeklerde yeni doğan sarılığı daha fazla görülür.

Yeni doğan sarılığının türleri nelerdir?

Fizyolojik sarılık: Bebek doğmadan önce kanda olan bilirubin fetusa zarar vermez. Bunun sebebi plasenta aracılığıyla annenin kanına geçmesi ve karaciğerinde işlenmesidir. Doğumda 1-2 mg7dl oranında olan bilirubin, artmaya başladığında fizyolojik sarılık oluşur. Bu bebeğin karaciğerinin bilirubini dönüştürme aşamasında olan enzim eksikliğinden oluşur.

Anne sütü sarılığı: Bu anne sütüyle beslenen bebeklerde görülen bir durumdur. Böyle beslenen bebeklerde % 15 oranında bilirubin oranı 12 mg/dl üzerine çıkar. Bu mamayla beslenen bebeklerde % 4 oranında etkili olur. Bu bebeklerin kilo sorunu ve hastalık belirtisi olmaz. İkinci haftada azalma, birkaç ay içinde iyileşme görülür.

Patolojik sarılık: Yukarıdakiler dışında kalan sarılıklar patolojik türlerdir. Daha az görülen bir türdür. Fizyolojik sarılıktan önce ya da sonra görülmekte ve bilirubin seviyesi daha yüksek olmaktadır. Daha çok doğumdan sonraki ilk 24 saatte ortaya çıkar.

Bebeklerde yeni doğan sarılığı tedavisi nasıl yapılır?

Yeni doğan sarılığı çoğunlukla iki hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Doktor nezaretinde takip edilerek, bebeğin bu durumu atlatması sağlanır. Bilirubin seviyesi yüksek oranda olan bebeklerin, floresanışığının altında takip edilmesi gerekir. Bu yöntem sayesinde bilirubinin idrarda erimesini sağlanmakta ve vücuttan atılmaktadır. Bu uygulama sırasında bebeğin gözlerinin ışıktan korunması çok önemlidir. Bebekte bu tedavi sırasında görülecek sulu dışkılama, ciltteki döküntüler ve cilt rengindeki değişimleriyi takip edilmelidir. Bebeğin tedavi sırasında takip edilmesi ve beslenmesine önem verilmesi gerekir. Bebekte kan uyuşmazlığı yüzünden bilirubin seviyesinin artmış olması halinde, kan değişimi yapılıp, bunun tedavi yoluna gidilmelidir. Bu yapılırken bebeğin kilosunun ve bilirubin seviyesinin dikkate alınması gerekir. Sarılığın anne sütünden kaynaklı sebeplerden olduğu görülürse, 1-2 gün emzirmeye ara verilmesi ve hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Bebeklerin doğum sonrası bir hafta iyi gözlemlenmesi, bunun tedavisi için önem taşır. Erken yapılan müdahaleler sonucunda, kalıcı sorunların önlenmesi daha kolay olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen