Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi doğal yollardan gebe kalamamış olan çiftlerin, sebepsiz ya da sebebi belirlenmiş kısırlık tedavileri sırasında uygulanan bir yöntemdir. Çiftlerin doğal yöntemlerle bebek sahibi olamaması halinde, yardımcı üreme yöntemleri arzu ettikleri bebeğe kavuşmalarını sağlayabilir. Ancak bir yıl süreyle ilaç tedavisi, cerrahi girişimler ve aşılanma sonunda bebeklerine kavuşamazlarsa, tüp bebek yöntemine başvurabilirler. Uygulanan tedavide farklı […]

Tüp bebek tedavisi doğal yollardan gebe kalamamış olan çiftlerin, sebepsiz ya da sebebi belirlenmiş kısırlık tedavileri sırasında uygulanan bir yöntemdir. Çiftlerin doğal yöntemlerle bebek sahibi olamaması halinde, yardımcı üreme yöntemleri arzu ettikleri bebeğe kavuşmalarını sağlayabilir. Ancak bir yıl süreyle ilaç tedavisi, cerrahi girişimler ve aşılanma sonunda bebeklerine kavuşamazlarsa, tüp bebek yöntemine başvurabilirler. Uygulanan tedavide farklı aşamalar bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ne zaman başlamalıdır?

Çiftlerde en az bir yıl düzenli ve korunmasız bir cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin elde edilememesi halinde, öncelikle infertilite yani kısırlık alanında bir uzmana danışılması gerekir. Erkeğe yapılan sperm tahlili sonucunda, erkeğin sperm sayısı ve sperm kalitesi belirlenebilir. Kadının adet düzeni sorgulanarak, yumurta rezervi ve rahminin durumu incelenir. Gerektiği takdirde kadının hormon analizleri ve rahim filmi çekilir. Bu tetkiklerde çiftin hangi yöntemler kullanıldığında hamile kalabileceği ve bebek sahibi olacağı belirlenir. Çiftlerde tetkikler normal çıktığında, doğal yollarla bebek sahibi olmaları için 6 ay süre verilebilir. Rahim filminin çekilmesi sırasında tüplerin açılması söz konusu olacağından, çiftlerin hamile kalması sağlanabilir. Tetkikler sonucunda çiftin tüp bebek tedavisi sonucunda bebek sahibi olacağı belirlenirse, tedaviye başlanabilir.

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin yaşı önemli midir?

Tüp bebek tedavisine başvuracak olan çiftlerin 30 yaşın altında olması durumunda, en az 1 yıl beklemeleri tavsiye edilmektedir. Bu bekleme süresi 30-35 yaşları arasında olan çiftler için 6 ay, 35 yaşın üstünde olan çiftlerde ise hemen infertilite uzmanına gitmeleri tavsiye edilmektedir. Sadece kadının yumurtlamasına bir engel bulunuyorsa, ilaç tedavisi uygulanarak gebelik elde edilebilir. Yumurtlamaya engel rahatsızlıklar tiroit, prolaktin hormonundaki yükseklik, polikistik over sendromu gibi sorunlardır.Sperm sayısı yeterli değilse aşılama yöntemi kullanılabilir. Ancak erkekte sperm yoksa ya da sayısı 5 milyonun altındaysa, kadında tüpler tamamen kapalıysa, yaşın ilerlemesi halinde ve yumurta rezervinin azalması halinde, çiftler tüp bebek yöntemine başvurulmalıdır.

Tüp bebek yöntemi ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak 15 günde tamamlanmaktadır. Erkekten sperm alınması 10 dakikada tamamlanır. Kadınlar için uygulanan işlemler 10 gün sürer. Bu süre kadının takip altında olması içindir. Kadın ilaçla desteklenerek, ay içinde gerektiği kadar yumurta elde edilmeye çalışılır. Bu tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen önemli bir unsurdur. Yumurtalar gereken olgunluğa erişince toplanmakta ve 4-6 saatte erkeğin spermiyle döllenmektedir. Döllenmenin sayısına göre 2-5 gündekadına embriyo transferi yapılır. Bu sürelerin toplamı 15 gün kadardır. Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olma kararından sonra çiftler kontrole alınır. Kadının gebelikte ihtiyacı olan folik asidi alması ve beslenmesi düzenlenir. Başka sağlık sorunları bulunuyorsa, bunlara uygun tedaviler uygulanır. Çiftlerin hem fiziki bakımdan, hem de psikolojik açıdan tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olması için hazırlanması gerekir.

Tüp bebek tedavisi en fazla kaç defa denenebilir?

Tüp bebek tedavisi için herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak uygulanan tedavi iyi bir tüp bebek merkezinde yapılıyorsa ve başarısızlıklar varsa, bunlar gebelik konusunda umutların azalmasına sebep olabilir. Çiftlerin bir bölümünde sebebi belirlenmeyen tutunamama sorunu yaşanabilir. Birden daha çok yapılan tüp bebek denemelerinden sonra bu çiftlerde bile başarı elde edilebilir.

Tüp bebek tedavisi ne zaman sonlandırılmalıdır?

Tüp bebek tedavisi yumurtalar fonksiyonlarını yerine getiremediğinde, yumurtanın erken çatlaması halinde, döllenme sağlanamaması halinde, erkekte sperm olmaması halinde, embriyo transferi için yeterli kalitede embriyo olmaması durumunda uygulanan tedavinin sonlandırılması gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen