Tüp Bağlatmanın Riskleri ve Yan Etkileri

Tüp bağlatma ameliyatı, doğrudan bir yan etkiye sahip değildir. Tüp bağlatma, gebeliği önler ancak adet kanamasının sona ermesine yol açmaz.

Tüp bağlatma ameliyatı, komplikasyon oluşma ya da yan etki gösterme riski düşük olan bir operasyondur. Yumurtalıklara yapılan operasyonla gerçekleştirilen tüp bağlatma ameliyatının diğer organlara bir etkisi yoktur.

Tüp bağlatma ameliyatı, anestezi yöntemi ile yapıldığından, anesteziye hassasiyeti olan kadınlarda uygulanması riskli olabilir. Bunun yanı sıra aşırı kansızlık sorunu yaşayan kadınların da ameliyat öncesinde kan takviyesi alması gerekebilir. En güvenli doğum kontrol yöntemlerinden biri olan tüp bağlatma ameliyatı, hormonları etkilemediği için, kadınların doğurganlığı üzerinde de olumsuz bir etki yapmaz. Ancak tüp bağlatan kadınlar, hamile kalmaya karar verip, tüpleri açtırmak isterse, gebelik oluşmayabilir. Bu nedenle, tüp bağlatma ameliyatı olmadan önce iyi düşünülmelidir.

Tüp Bağlatma Menopoza Yol Açar Mı?

Tüp bağlatma ameliyatı, regl olmayı engellemez. Adet düzensizliği ya da adet kesilmesine yol açmayan tüp bağlatma ameliyatı, menopoza da yol açmaz. 40 yaşın üstünde olan kadınlarda tüp bağlatma operasyonu yapılması durumunda, menopoza girme döneminin hızlanması da söz konusu değildir.

Tüp Bağlatma Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Tüp bağlatma, cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkilemez. Kadınlarda hormonal değişiklikler oluşmadığı için, cinsel isteksizlik durumu oluşmaz. Bunun yanı sıra, cinsel ilişki sırasında; vajinada ağrı ya da kanama da genellikle görülmez.

Tüp bağlatma yaptırıldıktan sonra; adet düzensizliği, cinsel isteksizlik ya da menopoz belirtileri gibi durumların görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Cinsel ilişki sırasında, kanama ya da ağrı, acı gibi belirtiler durumunda da kadınların muayene edilmesi gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen