Spiral Nedir?

Spiral, rahim içine takılan ve gebeliği yüzde 98 oranında engelleyen yaygın bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral “T” şeklinde bir plastik ya da metal bir cisimdir.

Spiral, yumurtalıkların döllenmesini yani gebelik oluşumunu engellemek için rahim içine takılan “T” şeklinde plastik bir araçtır. Spiralin farklı türleri olduğu gibi, hormon ve bakır içeren tipleri vardır. Spiral, ortalama olarak 10 yıl boyunca kullanılabilir.

Spiral Gebeliği Kesin Olarak Engeller Mi?

Spiral gebeliği yüzde 98 oranına kadar engeller. Uzun süre kullanılabilen ve cinsel organa zarar vermeyen spiralin, ilaçlarla etkileşimi yoktur. Ciddi yan etkileri de olmayan spiral, bazı kadınlarda adet döngüsü farklılığı ve lekelenme gibi sorunlara yol açabilir.

Spiral Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Spiral, spermlerin yumurtalığa ulaşmasını engelleyerek hamileliğe engel olur. Ancak cinselliği herhangi bir şekilde etkilemez. Oldukça ince bir cisim olan spiral, kadınların rahminde de bir rahatsızlığa yol açmaz.

Spiralin Yan Etkileri

Bazı kadınlarda, spiral taktırma ve çıkarttırma işlemlerinde ağrı yaşanabilir. Bu durum, genellikle kadınların rahmindeki şekil bozuklukları nedeniyle oluşur. Bunun yanı sıra, spiral taktırdıktan sonra, regl dönemindeki kan miktarında artma ya da azalma gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Spiral, etkili bir doğum kontrol yöntemi olduğundan, hamileliği önemli ölçüde engeller. Ancak spiral taktırmak hiçbir şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle, spiral taktırılsa dahi, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı etkili korunma yöntemleri kullanılmaya devam edilmelidir.

Kimler Spiral Taktıramaz?

Spiral, hamile kadınlar ya da hamile olma şüphesi taşıyan kadınlara takılmaz. Aynı zamanda rahminde ya da üreme organlarında kanser olan kadınların da spiral taktırması uygun değildir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen