Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral taktırma uygulaması için en uygun zaman, adet döneminin son günleridir. Ancak spiral diğer zamanlarda da taktırılabilir.

 

Spiral, çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar ya da en az birkaç yıl içerisinde hamile kalmak istemeyenler için istenilen zamanda takılabilir. Spiral, genellikle hamilelik şüphesinin kalmaması için, adet döneminde takılır.

En etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiral, her yaşta takılabilir. Ancak genellikle genç kadınlar, spiral taktırmaz. Bunun yerine doğum kontrol hapı ya da prezervatif gibi doğum kontrol yöntemleri kullanır. Spiral, cinsel ilişkiden sonra hamile kalmak istemeyen ve uzun süre hamilelik düşünmeyen kadınlar tarafından kullanılır.

Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

Doğumdan sonra spiral taktırmak sık yapılan bir uygulamadır. Başka çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, doğumun ardından spiral taktırabilir. Ancak spiral taktırmak için, doğumun ardından bir süre beklemek gerekir. Zira doğum sürecinde genişleyen rahim, ancak birkaç ay sonra eski formuna döner. Bu nedenle, doğum yapan kadınlar, birkaç ay sonra spiral taktırabilir.

Spiral Ne Zaman Çıkarılır?

Spiral, 10 yıl içinde istenilen zamanda çıkarılabilir. Hamile kalmaya karar veren kadınlar, spiral çıkarma operasyonu olarak, gebe kalabilir. Spiral yumurtalıklara zarar vermediği için, çıkarılması durumunda, kadınların üreme işlevlerinde herhangi bir bozukluk olmaz. Spiral taktıran kadınlar, hamile kalmak istemese dahi, spirali 10 yıl sonra çıkartırmalıdır.

Spiral çıkarma işlemi yapıldıktan sonra, yeniden spiral taktırma yaptırılabilmektedir. Ancak spiralin, rahmin içinde 10 yıldan uzun süre kalması, yumurtalıklara ve rahme zarar verebileceği gibi, vücuttaki diğer organları da olumsuz etkileyebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen