Spiral Nasıl Takılır?

Spiral taktırma işlemi sağlık kuruluşları tarafından yapılır. “T” şeklinde bir cisim olan spiral, lokal anestezi ile ya da anestezi yapılmadan takılabilir.

Spiral, vajina içerisine tenekulum kullanılarak, normal muayene ile takılır. Uzman bir sağlık personeli tarafından yapılması gereken spiral takma operasyonu sırasında anesteziye gerek yoktur. Ancak kadınlar isterse, spiral taktırma sırasında lokal anestezi yaptırabilir.

Spiral Nerede Taktırılır?

Spiral taktırma işleminin doğru uygulanması, operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir. Spiralin yanlış takılması durumunda, kadınların üreme organlarında ciddi sorunlar meydana gelebileceği gibi, kanama ve karın ağrısı gibi yan etkiler de oluşabilir. Bu nedenle, spiral taktırma işleminin Sağlık Bakanlığı onayı bulunan sağlık kuruluşları tarafından yapılması gereklidir.

Spiral Taktırmak İçin En Uygun Zaman

Spiral taktırma işleminde rahmin nispeten açık olması uygulamayı kolaylaştırır. Bu nedenle, spiral taktırmak için genellikle regl döneminin son günleri tercih edilir. Spiral taktırma işlemi sırasında, öncelikle rahmin için solüsyonla temizlenir. Rahim takılma işleminden önce ise ultrason yapılır. Ultrason ile rahmin boyutları incelenir ve bu boyutlara uygun spiral hazırlanır. Daha sonra ise spiral rahmin içerisine yerleştirilir ve spiralin ipleri kesilir. Bu ipler, daha sonra, spiral çıkarılırken kullanılır.

Spiral Taktırırken Anestezi Yapılır Mı?

Spiral taktırmadan önce, kadınlara genellikle ağrı kesici verilir. Acı eşiği düşük olan kadınlara, spiral taktırma yaptırırken, lokal anestezi kullanabilir. Acı eşiği çok düşük olan kadınlar için ise genel anestezi yapılabilmektedir. Ancak genel anestezi ile spiral taktırma işlemi, daha uzun sürer ve farklı kontroller gerektirir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen