Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spiral çıkarma işlemi kısa süren ve kolayca gerçekleşen bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda spiralin çıkarılması sırasında sorun yaşanabilir.

Spiral çıkarılır mı ya da spiral nasıl çıkarılır gibi sorular, spiral taktırmayı düşünen kadınların karar verme aşamasına etki eder. Spiral taktıran kadınlar, istedikleri zaman sorunsuz bir şekilde spirali çıkarttırabilir.

Spiral, kadınların rahmine takılan ve gebeliği önleme konusunda en başarılı olan doğum kontrol yöntemleri arasında yer alır. Yumurtalığında herhangi bir sorun olmayan kadınlarda spiral yan etkiye yol açmadığı gibi, yumurtalıklara ve doğurganlığa da zarar vermez. “T” şeklinde bir nesne olan spiral, kısa sürede ve ağrısız bir şekilde çıkarılabilir. Spiral, birkaç dakika içerisinde çıkarılabildiğinde gibi, spirali çıkarırken, cerrahi bir operasyon yapılmaz.

Spiral, jinekolojik muayene ile kolayca çıkarılabilir. Rahim ağzına takılan bir aletle, spiralin ipleri çekilerek, birkaç dakika içerisinde spiral rahimden alınır. Bu işlem sırasında, kadınların birçoğu hiçbir ağrı hissetmez.

Spiral İpi Kaybolur mu?

Spiral ipi, rahim içinde kaynamadığından, rahimde kaybolmaz. Ancak çok nadir görülmekle birlikte, spiral ipi kopabilir ya da rahim içine kaçabilir. Bu durumda, spiralin çıkarılması zorlaşır. İpi görülmeyen spirali çıkarmak için, rahim içi ince aletlerle kontrol edilir. Rahime ve yumurtalıklara zarar vermeden, kullanılan ince materyaller ile spiral rahimden direkt olarak çıkarılabilir.

İpi görünmeyen ya da ipi görünse dahi rahimden çıkarılamayan spiral için ise rahim ağzının kameralı görüntüsüyle hastaya müdahale edilir. Spiral, kameralı cihazlar ile tespit edilerek, rahimden çıkarılabilir. Spiralin ipinin görülmemesi ya da spiralin jinekolojik müdahale ile rahimden çıkarılamaması çok nadir görülen bir durumdur. Spiral genellikle ağrıya yol açmadan birkaç dakika içerisinde çıkarılabilir.

Spiral taktırdıktan sonra, 6 ayda ya da yılda bir defa, spiralin kontrol edilmesi, spiral çıkarma işleminin daha kolay ve ağrısız yapılması açısından önemlidir.
Spiral genellikle birkaç dakika içerisinde rahimden kolayca çıkarılır. Spiral çıkarma sırasında ağrı hissedilmez. Ancak bazı durumlarda spiralin çıkarılması zorlaşır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen