Shettles Yöntemi

Gebeliklerde cinsiyetin belirlenmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan shettles yöntemidir. Bu yöntem oldukça kolay bir uygulama prensibine sahiptir. Yönteme göre âdetin belirli günlerinde ilişkiye girilmektedir. Landrum Shettles adında bir doktorun geliştirdiği yöntem son derece basit ve ücretsizdir. Yöntemin dayanağı X kromozomu içeren spermlerin, Y kromozomu taşıyan spermlere göre […]

Gebeliklerde cinsiyetin belirlenmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan shettles yöntemidir. Bu yöntem oldukça kolay bir uygulama prensibine sahiptir. Yönteme göre âdetin belirli günlerinde ilişkiye girilmektedir. Landrum Shettles adında bir doktorun geliştirdiği yöntem son derece basit ve ücretsizdir. Yöntemin dayanağı X kromozomu içeren spermlerin, Y kromozomu taşıyan spermlere göre daha yavaş yüzmesi ve onlardan daha dayanıklı olmasıdır. Kadının yumurtlama döneminde yapılan bir zamanlamayla seçim yapılmaya çalışılan cinsiyetteki spermlere avantaj sağlanmaktadır. Yönteme göre erkek çocuk için yumurtlama dönemine göre en yakın zamanda cinsel birleşme olmalıdır. Bu sayede hızlı olan Y kromozomu içeren spermler yumurtaya daha kolay ulaşırlar. Kız çocuğu isteyen çiftler ise yumurtlamadan 3-5 gün önce cinsel ilişkide bulunmalıdır. Bu aşamadan sonra cinsel birleşme yapılmamalıdır. Bu sayede Y kromozomu taşıyan spermler ölür, geriye kalan X kromozomu taşıyan dayanıklı spermler kalır. Bu yöntemin sağlıklı olarak uygulanabilmesi için kadında yumurtlama gününün tespit edilmesi gerekir. Bunun için bazal vücut ısısı takibi ya da servikal mukus testlerinin kullanılması gerekir. Bu yöntem bir çeşit gebelik takvimidir.

Shettles yönteminde erkek çocuk için öneriler

 • Erkeğin ilişki öncesinde 4-5 gün süreyle boşalmaması gerekir.
 • Ateş ölçümüyle tespit edilen ovulasyon zamanından 12 saat önce cinsel ilişki olmalıdır.
 • Cinsel ilişki sırasında pozisyon spermin rahim ağzına yakın çıkacak şekilde olmalıdır.
 • Spermin ileriye taşınması için kadının orgazm olması gerekir.

Shettles yönteminde kız çocuk için öneriler

 • Adet döneminden sonra korunmasız cinsel ilişki yapılmalıdır.
 • Günde 1 defa cinsel ilişki olmalıdır.
 • Belirlenen ovulasyon tarihinden önce 3 gün cinsel ilişki olmamalıdır.
 • Spermin vajen girişine yakın çıkacak pozisyonun alınması gerekir. Spermin yumurtaya ulaşması için uzun mesafe yüzmesi gerekir. Ancak gebe kalmada zorluk çekenler için bu pozisyon önerilmemelidir.
 • Kadının orgazm olmaması gerekir.

Shettles yöntemi diğer yöntemlere göre başarı oranı biraz daha düşüktür. Ancak riski olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulamasından önce kadının birkaç ay süreyle ateş ölçme metodu kullanarak ovulasyon zamanının belirlenmesi gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen