PGT Yöntemi

Preimplantasyon genetik tanı (PGT) gebelikten önce genetiği tanımak için geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi yapılırken embriyolara genetik test uygulanarak, içinden sağlıklı olanlar seçilip anneye transfer edilir. Genetik biliminin ilerlemesi sayesinde, embriyolar üzerinde genetik gözlemler yapılabilir. Yumurta hücresi ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesiyle elde edilen embriyolardan alınacak 1-2 hücre örneğiyle preimlantasyon genetik tanı testi […]

Preimplantasyon genetik tanı (PGT) gebelikten önce genetiği tanımak için geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi yapılırken embriyolara genetik test uygulanarak, içinden sağlıklı olanlar seçilip anneye transfer edilir. Genetik biliminin ilerlemesi sayesinde, embriyolar üzerinde genetik gözlemler yapılabilir. Yumurta hücresi ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesiyle elde edilen embriyolardan alınacak 1-2 hücre örneğiyle preimlantasyon genetik tanı testi yapılır. Hücre örneklerinden doğacak bebekteki sayısal veya yapısal bozukluklar, tek gen hastalığı talasemi, orak hücreli anemi, kistik fibrozis gibi problemlerin teşhisi yapılabilir. Bu tetkikle sağlıklı embriyoların anne adayına transfer edilmesi ve sağlıklı bebeklerin doğması amaçlanır. Genetik olarak eksiklikler ya da fazlalıklar anormal embriyo oluşumuna neden olabilir. Bu durum embriyonun ölümüne, elde dilen gebeliğin düşükle sonuçlanmasına ya da bazı sorunları olan bebeklerin doğumunda etken olabilir. Bu yapılan tetkikle hasta ya da taşıyıcı olanlara sağlıklı bebek sahibi olması sağlanır. Çiftlerin kısırlık sorunu bulunmasa bile, genetik hastalıkları olan ya da kromozom sorunu olan kişilerde preimplantasyon genetik tanıPGT yöntemi kullanılarak, sağlıklı bir bebek sahibi olmaları sağlanabilir.

Preimplantasyon genetik tanı PGT kimlere yapılır?

Bu tetkik genetik kusurların ya da kromozom anormalliklerinin etkili olabileceği gebeliklerin engellenmesi için geliştirilmiş olan bir uygulamadır. Bu tetkik yöntemi çiftlerin ihtiyacına göre farklı şekillerde uygulanmaktadır. Genetik tanı PGT yönteminin uygulanabileceği hastalar;

A Grubu

 • Tekrarlayan gebeliklerin olduğu ya da üç defadan fazla düşük yapmış olan adaylar
 • Tüp bebek tedavisi sonucunda üç defadan fazla başarısızlık yaşamış olan adaylar
 • Daha önceden yaşanan ölü doğumlarda ya da düşüklerde genetik kusurların tespit edildiği adaylarda
 • 35 yaşın üstünde bulunan olan anne adaylarında
 • Erkek kısırlığının olması yanında, kromozom bozukluğu ya da genetik kusurların birlikte olması halinde
 • Çiftlerden bir tanesinin genetik hastalık taşıyıcısı olması halinde
 • Çiftlerden bir tanesinde olan genetik sorun yüzünden gebeliğin gerçekleşememesi halinde

B Grubu

 • Kalıtsal hastalık taşıyıcısı olan adaylarda
 • Daha önce doğmuş olan çocuklarında genetik kusur olan adaylarda
 • Ailede gen kusurunun olması halinde PGT yöntemi kullanılarak tetkik yapılmaktadır.

PGT yöntemi zor mudur?

PGT yöntemi kullanılarak, çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olması sağlanabilir. Ancak uygulanacak işlemin bazı zorlukları bulunmaktadır. Bunların arasında tek bir hücrenin alınarak, kaybedilmeden hücrenin genetik test uygulaması için hazırlanması, bunun sonunda transfer gününe kadar tetkiklerin belirlenmesi zorunluluğu, uygulanan testlerin yeniden tekrarının yapılamaması, test sonuçlarını değerlendirilme güçlüğünün olması ve test sırasındaki içeriğe yabancı materyallerin karışma riskinin olması nedeniyle test sonucunun farklı çıkması gibi etkenler yer almaktadır.

PGT yöntemi neden uygulanır?

 • Embriyolarda olabilecek kromozom sayısındaki bozukluk taranarak, gebelik oranının arttırılması hedeflenir. Genetik tanı uygulanacak kişiler 35 ve daha üzerinde yaşı olan anne adayları, daha önceden tüp bebek denemelerinde başarısızlıklar almış anne adayları, gebelikleri erken düşüklerle sonuçlanmış olan anne adayları ve sperm yapımı bozuk olan eşler arasından olabilir.
 • Ailesinde kalıtsal olarak bozukluklar olan ya dabu hastalıklar açısından taşıyıcı olan kişilere genetik tanı uygulanabilir. Burada yapılan tetkiklerde akdeniz anemisi, fibrozis, kistik gibi genlerde olan hastalıklar ve kromozomal anormallikler kolayca tespit edilebilir.

Preimplantasyon genetik tanı niçin yapılmalıdır?

Gebeliklerde tıbben bir gereklilik olduğu zaman gebeliğin sonlandırılmaması için, embriyolara genetik tanıuygulanmalıdır. Bu genetik hastalıkların günümüzde tedavilerinin olmaması yüzünden bu yola başvurulması gerekir. Doğumdan sonra bebeğin hayatını tehdit edecek bozukluklar ve olası zekâ geriliklerinin önlenmesi için, PGT yöntemi uygulanmalıdır. Uygulama sayesinde genetik hastalıklar daha embriyo aşamasında tespit edilerek, gebeliğin sağlanacağı sağlıklı embriyo transferi yapılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen