Pamukçuk

Pamukçuk ağız içi iltihabı olarak bilinmektedir. Genellikle doğumdan sonraki ilk haftada kendini belli etmektedir. Yeni doğan bebeklerde oldukça sık görünen bir sorundur. Rahatsızlığın ana sebebi bir çeşit mantardır. Bebeğe anne rahminde geçebilir ya da doğum sırasında bulaşabilir. Bunun dışında biberonla beslenen bebeklerde emme sırasında oluşabilir. Pamukçuk yeni doğan bebeklerde sık görülse bile, tedavisi olduğunun bilinmesi […]

Pamukçuk ağız içi iltihabı olarak bilinmektedir. Genellikle doğumdan sonraki ilk haftada kendini belli etmektedir. Yeni doğan bebeklerde oldukça sık görünen bir sorundur. Rahatsızlığın ana sebebi bir çeşit mantardır. Bebeğe anne rahminde geçebilir ya da doğum sırasında bulaşabilir. Bunun dışında biberonla beslenen bebeklerde emme sırasında oluşabilir. Pamukçuk yeni doğan bebeklerde sık görülse bile, tedavisi olduğunun bilinmesi gerekir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz gelişmediğinden, daha sık yakalanırlar. Yetişkinlerde ise buna pek rastlanmaz. Doğum anında müdahale olmadığından, bebeğin anne rahminde bu ve diğer hastalıklara yakalanması oldukça kolaydır. Pamukçuk tedavi edilmediği zaman, bebeklerde akciğer enfeksiyonu gibi olumsuz rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir.

Pamukçuk neden olur?

Yeni doğan bebeklerde oluşan rahatsızlık, genelde hormonal değişimler, antibiyotik kullanımı ya da anneden geçen mikroplar nedeniyle oluşabilir. Doğumdan sonra bebeğin solunum yolunu ve sindirim sistemini etkiler. Bebeklerde en erken doğumdan sonraki dördüncü günde oluşmaya başlar. Dezenfektesi düzgün yapılmayan biberonlar ve emziklerde bunda etkendir. Tedavisine başlanmadığı takdirde ağrılı bir süreç başlar. Ciltte kanama ve sızıntılar oluşabilir. Bebeklerde yutma güçlüğü ve ateş belirebilir.

Pamukçuk belirtileri nelerdir?

Yeni doğan bebekte süt ve mamalar ağızda ve dilde beyazlık oluşturabilir. Bu aşamada hemen telaş edilmemelidir. Pamukçuk oluşmaya başladığında yanak içlerinde, ağzın belli bölgelerinde, dudak kenarlarında beyaz ve tüylü yapıda oluşumlar meydana gelir. Bunlar daha ileri aşamada popoda pişik yapar. Annenin meme ucunda yanma ve ağrı gibi etkiler göstermeye başlar.

Pamukçuk tedavisi nasıl yapılır?

Pamukçuk rahatsızlığından öncelikle korunmak için bazı tedbirler alınabilir. Doğumdan önce anne adayında iltihap gibi bir sorun tespit edilirse, bunun doğuma kadar tedavi edilmesi gerekir. Ancak bu tür sorunlar erken tespit edilmez ve bebeğe bulaştırılırsa, tedavisi yine yapılır. Bu tür mantarlar bulaşıcı değildir. Ucuna pamuk sarılmış küçük bir çubuk yardımıyla oluşan mantar sıyrılarak temizlenebilir. Bu belli bir süreyle yapılır. Doktora danışılması halinde nystatin gibi bir ilaçla tedavisi sağlanır. Bu ilaç düşük dozda kullanılarak, bebeğe zarar vermeden 1 hafta gibi bir sürede pamukçuk tedavisini yapacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen