Orgazm Nedir?

Orgazm, hem beyin hem de vücudun senkronize şekilde çalışması sonucunda, cinsel organdaki kasılmalarla meydana gelen rahatlama olarak tanımlanır.

Orgazm, cinsellikle ilgili beyin faaliyetlerinin artması ve aynı zamanda cinsel bölgede bulunan kasların hızlı bir şekilde ve istemsiz olarak kasılıp gevşemesiyle meydana gelir. Cinsel doyumun en üst olduğu nokta olarak tanımlanan orgazm sonrasında, beyinde oksitosin ve prolaktin hormonları salgılanır.

Orgazm Nasıl Gerçekleşir?

Orgazm, cinsel dürtülerin yeterli doyuma ulaştıktan sonra fiziksel ve zihinsel olarak rahatlama sağlar. Orgazm sonrasında beyinde salgılanan hormonlar, vücudun rahatlamasına ve mutlu hissetmesine yol açar.

Beyin, seksüel uyarılarla karşılaştığında, düşünsel olarak cinsel istek duyar. Cinsel doyuma ulaşılması için hem beynin hem vücudun senkronize çalışması gerekir. Cinsel istek duyulmadan, orgazma ulaşmak neredeyse imkansızdır. Kadınlar, cinsel istek duymadığı halde cinsel ilişkiye girdiğinde, vajina yeteri kadar ıslanmadığı için, acı hissedebilir. Erkekler ise cinsel istek duymadığında, erekte olmaz. Erkeklerin erekte olmadığı durumda orgazma ulaşmaları mümkün değildir.

Orgazmı Tetikleyen Durumlar

Orgazm, kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde yaşandığı gibi, farklı şekilde de tetiklenir. Kadınlarda orgazmı tetikleyen faktörlerin başında, klitorisin uyarılması, idrar kanalı çevresine dokunulması, meme ve meme ucuna dokunulması gelir. Erkeklerde ise orgazmı tetikleyen faktörlerin birçoğu düşünseldir. Cinsel dürtüleri uyandıracak şeyler düşünmek ya da bununla ilgili şeyler izlemek, erkeklerin daha kolay erekte olmasını sağladığı gibi, cinsel ilişki sırasında bu imgeleri düşünmek, orgazm olmayı kolaylaştırır.

Cinsel ilişki sırasında her iki tarafın da cinsel ilişkiye istekli olması ve cinsel ilişki sırasında aktif olması orgazmı hızlandırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen