Microsort Yöntemi

Gebelikte cinsiyet belirlemek için kullanılan microsort yöntemiyle, teknolojik yöntemlerle kız ve erkek spermler ayrıştırılmaktadır. Yumurta hücrelerinin döllenme işlemine geçilmeden önce, sperm hücreleri arasından çiftlerin talebi doğrultusunda ayrıştırma yapılır. Bu ayrıştırma işleminden sonra, çiftin istediği cinsiyette olan spermlerle döllenme sağlanarak, embriyo elde edilir. Kullanılan bu yöntemle arzu edilen cinsiyete sahip olan embriyo elde edilme oranında artış […]

Gebelikte cinsiyet belirlemek için kullanılan microsort yöntemiyle, teknolojik yöntemlerle kız ve erkek spermler ayrıştırılmaktadır. Yumurta hücrelerinin döllenme işlemine geçilmeden önce, sperm hücreleri arasından çiftlerin talebi doğrultusunda ayrıştırma yapılır. Bu ayrıştırma işleminden sonra, çiftin istediği cinsiyette olan spermlerle döllenme sağlanarak, embriyo elde edilir. Kullanılan bu yöntemle arzu edilen cinsiyete sahip olan embriyo elde edilme oranında artış sağlanır. Ayrıca bu yöntem sayesinde PGT – PGD ‘ye yardımcı olunarak, başarı şansı daha fazla yükseltilmektedir.

Microsort yöntemi nasıl uygulanmaktadır?

Amerika’da  geliştirilen microsort yöntemiyle bebeklerin cinsiyetini belirlemek daha kolay hale getirilmiştir. Bu yöntem sayesinde erkek bebeklerde % 80 oranında başarı sağlanırken, kız bebeklerde % 92 oranında başarı sağlanmaktadır. Amerika’da Virginia eyaletinde bulunan Fairfax şehrinde Genetik ve Tüp Bebek Enstitüsünde geliştirilmiş olan bir alet kullanılarak, spermler kendi aralarında X ve Y kromozomlara ayrılmaktadır. Bu cihaz komplike DNA formülleri ve lazer ışınları kullanarak spermleri ayrıştırmaktadır. Bu sayede X kromozomlar kız bebek elde edilmesi, Y kromozomlar erkek bebek elde edilmesi sağlanır. Ayrıştırılan spermler kız ve erkek olarak ayrılır. Çiftlerin isteğine uygun olan spermler, aşılama yöntemi kullanılarak, anne adayına yerleştirilmektedir.

Microsort yönteminin kullanım amacı nedir?

Sperm ayrıştırma işleminde arzu edilen kromozomların seçimi çok zor olduğundan, bu yöntemde başarı oranı kız bebekler için % 92 oranında olurken, erkek bebekler için % 80 oranında olmaktadır. Yani erkek bebeklerde daha düşük başarı oranı bulunmaktadır. Gebelik oranlarındaki başarı oranı ise, her uygulamada % 18 kadardır. Bu yöntem daha çok genetik hastalıkları olan aileler için geliştirilmiştir. Gerçekte daha deneme aşamasında olan bir uygulamadır. Bu yöntemin kullanım amacı gelecekte doğacak olan bebeklerde ortaya çıkacak olan hemofili ya da kas erimesi gibi hastalıklarda, daha evvelden bebeğin cinsiyeti belirlenerek gerekli önlemler alınmak istenmektedir. Bu yöntem genel olarak hem uygulaması zor, hem de pahalı bir tekniktir. Bu yöntemin uygulanabilirliği çok zor olduğundan, oldukça az kullanılmaktadır. Hem de bu yöntemin uygulanması için bazı teknik ve yasal zorluklar bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen