Menopoza Girerken Neler Yapılmalı?

Menopozun olumsuz etkilerinden korunmak için, kadınlar menopoza girerken düzenli spor yapmaları ve sağlıklı beslenmelidir.

Menopoz, kadınların döllenme fonksiyonları yitirmeye ve menstrüasyon geçirmemeye başladıkları dönemdir. Bu dönemde, kadınların regl kanamaları giderek azalır ve bir süre sonra tamamen sona erer. Regl kanamaları bittiğinde, kadınlar kesin olarak menopoza girmiş olur.

Menopoz Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menopoz döneminde, kadınların hormonal düzeyleri ciddi değişimler gösterir. Genellikle 40’lı yaşların sonunda görülen menopoz, kadınları hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkiler. Menopoz dönemini sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçirebilmek için kadınların bazı noktalara dikkat etmeleri gereklidir. Menopoza girerken yapılması gerekenler şunlardır:

1.Menopoz döneminde, doktor kontrolleri büyük önem taşır. Sağlık sorunlarının artmaya başladığı bu dönemde, rutin kontrollere gitmek önemlidir.

2.Menopoz döneminde, hormonal değişikliklere bağlı olarak, kemik erimesi çok sık görülür. Kadınların bundan korunması için düzenli olarak egzersiz yapmaları şarttır.

3.Menopoz şikayetleri, genellikle ateş basması, uykusuzluk, sinirlilik gibi durumlardır. Bu etkilerden kurtulmak için düzenli olarak egzersiz yapmak ve beslenme düzenine dikkat etmek gereklidir. Menopoz döneminde ortaya çıkan belirtilerden kurtulmak için, doktor tarafından önerilmemiş olan ilaçlar kullanılmamalıdır.

4.Menopoza girerken, kadınların cinsel ilişki sırasında korunmaları önemlidir. Zira menopoz bazı kadınlarda 2 yıla kadar sürebilmektedir.

5.Menopoz döneminde, regl kanaması olması ya da ciddi karın ağrılarının yaşanması önemli sorunlara işaret edebilir. Bu gibi durumlar ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Menopoz dönemi, kadınların hem fiziksel hem de ruhsal olarak önemli değişimler yaşadığı bir süreçtir. Hem menopoza girerken hem de menopoza girdikten sonra, beslenme düzenine dikkat etmek, düzenli olarak spor yapmak ve düzenli uyumak, menopozun yol açabileceği olumsuz durumları engellemek açısından son derece önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen