Menopoza Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Menopoza girip girmediğini anlamak isteyen kadınların, regl dönemlerine dikkat etmeleri ve yaşadıkları psikolojik değişimleri gözlemeleri gereklidir.

Menopoza girdiğini birçok kadın geç anlar. Menopoz belirtileri; genetik yapı, yaşam şekli ve beslenme-uyku düzeni gibi faktörlere göre değişiklik gösterdiğinden, menopoza girdiğini anlamak çoğu kadın menopoza girdiğini geç anlar.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, her zaman olmasa da, çoğunlukla yaşa bağlı olarak gelişen bir durumdur. 45 yaşını geçmiş kadınların, regl kanamalarında düzensizlik olması, menopoz belirtileri arasında yer alır. Regl kanamalarında seyrekleşme ya da regl kanamasının uzun aralıklarla gerçekleşmesi; regl döneminin çok kısa sürmesi gibi belirtiler, genellikle kadınlar menopoza girdiğinde ortaya çıkmaya başlar. Bunun yanı sıra, ateş basması, menopozun en yaygın görülen belirtilerinden biridir.

Regl dönemlerindeki değişikliğe eşlik eden ateş basması, sinirlilik, uykusuzluk gibi etkiler, menopoza girildiğine işaret eder. Bu belirtileri yaşayan kadınların 45 yaşından genç olması, erken menopoz durumunu akla getirmelidir. Ancak kadınların yaşı kaç olursa olsun, regl dönemlerinde değişikliklerin oluşmaya başlaması durumunda, doktor kontrolünden geçilmesi önemlidir.

Menopoz Nasıl Anlaşılır?

Regl kanamasının tamamen durmasının ardından geçen ilk yılları ifade eden menopoz, hormon testi ile anlaşılabilir. FSH hormonundaki yükselme, menopozun en belirgin özelliklerinden biridir. Menopoz teşhisi konulurken, östrojen seviyesinden çok FSH değerlerine bakılır. Östrojen, progesteron ve LH hormonları, menopoz dönemlerinde ciddi değişiklikler göstermez. Ancak inhibin hormonunun azalmasına bağlı olarak FSH oranında önemli değişiklikler görülebilir. Kadınların menopoza girip girmediklerini anlamaları için yumurtalıklarındaki değişiklikleri, regl dönemlerini ya da psikolojik durumlarını gözden geçirmelerinin yanı sıra, FSH ölçümü yaptırmaları da önemlidir. FSH ölçümü, menopoza girilip girilmediği konusunda kesin bir bilgi verir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen