Menopoz Yaşı Kaçtır?

Menopoz yaşı, kadınların genetik yapısına ve yaşam biçimine göre değişebilir. Ortalama menopoz yaşı 47-52 arasındadır.

Menopoz yaşı, dünya genelinde ortalama olarak 51-52’dir. Ancak bu durum ırk ve coğrafi koşullara ve yaşam biçimine bağlı olarak farklılık gösterir. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de ortalama menopoz yaşı 48-49’dur.

Kadınlar Ne Zaman Menopoza Girer?

Menopoz yaşı, kadınların yaşam biçimine, genetik özelliklerine, beslenme şartları ve stres koşullarına göre değişebilir. Menopoz için 50’den sonraki yaşlar sağlıklı kabul edilmektedir. 45 yaşından önce menopoza girmek ise sağlıksız kabul edilir. Menopoz yaşı ortalama olarak 45-54 arası kabul edilir. Ancak 20’li yaşlarında menopoza giren kadınlar da vardır. Bu oran çok düşük olmakla birlikte, erken menopoz kadınları birçok açıdan olumsuz etkiler.

Erken Menopoz Nedir?

45 yaşından önce başlayan menopoz, erken menopoz olarak kabul edilir. Erken menopoza ortam hazırlayan bazı faktörler vardır. Ergenliğe erken giren kız çocukları, genellikle menopoza da daha erken girer. Erken menopoz, hiç doğum yapmamış, düşük kilolu, yetersiz beslenen ve kansızlık problemi yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Buna karşın; düzenli beslenen, doğum yapmış olan, düzenli spor yapan kadınlar, genellikle menopoza 50’li yaşlarından sonra girer.

Menopoz, kadınlarda kemik erimesi, hafıza problemleri, aşırı sinirlilik, kontrolsüz öfke gibi hem fiziksel hem de duygusal sonuçlara yol açabilir. Menopozun yol açtığı olumsuz durumlardan korunabilmek için, kadınların özellikle 40’lı yaşlardan sonra, yaşam düzenlerine dikkat etmeleri; düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, spor yapmayı alışkanlık haline getirmeleri önemlidir. Erken menopoza giren kadınlar, menopozun olumsuz sonuçlarından korunabilmek için ilaç tedavisi de görebilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen