Kolik Bebekler

Yeni doğan bebeklerde ani ağlamalar, yüzde kızarmalar olduğunda bunun kolik sancısından kaynaklanması muhtemeldir. Kolik sancısı bildiğimiz gaz sancısıdır. Bebeklerin doğumuyla birlikte genellikle ilk üç ayda etkili olmaktadır. Kolik sancısı diğer adıyla infantile kolik durumunda, genellikle herhangi bir sebep olmadan bebeklerde aniden şiddetli ağlamalar izlenir. Kolik Belirtileri Bebekte her şey yolunda giderken, ani ağlama ve huzursuzlukla […]

Yeni doğan bebeklerde ani ağlamalar, yüzde kızarmalar olduğunda bunun kolik sancısından kaynaklanması muhtemeldir. Kolik sancısı bildiğimiz gaz sancısıdır. Bebeklerin doğumuyla birlikte genellikle ilk üç ayda etkili olmaktadır. Kolik sancısı diğer adıyla infantile kolik durumunda, genellikle herhangi bir sebep olmadan bebeklerde aniden şiddetli ağlamalar izlenir.

Kolik Belirtileri

Bebekte her şey yolunda giderken, ani ağlama ve huzursuzlukla birlikte gaz sancılarının olması tipik kolik belirtileri arasındadır. Genelleme yapıldığında, her 5 bebekten birinde bu kolik sancılar görülür. Üç ay süreyle bebekleri rahatsız eden bir durum yaşanır.

Bebekler Neden Kolik Olur?

Bunun oluşma sebebi kesin olarak belli değildir. Ancak anne adayının gebelik döneminde stresli bir süreç geçirmesi, anne sütü emen bebeklerdeki sütten kaynaklanan alerjik etkenler, annenin huzursuz bir yapıda olması yüzünden bebekte aşırı gaz sancısı olması kolik nedenleri arasında gösterilmektedir.

Kolik Tedavisi

Bebeklerin sayılan belirtileri göstermesi halinde, onun rahatlaması için okşamak, ılık bir banyo yaptırmak, karın bölgesine yumuşak bir masaj yapılması, karnına ılık bir havlu konulması, annenin sakin sesle ninni söylemesi gerekir. Aynı zamanda bebeğini emziren annelerin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Besinlerinde gaz yapan yiyeceklerden kaçınması gerekir. Özellikle soğan, çikolata, karnabahar, lahana, çay, sarımsak ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Bunun yanında gaz sancılarını hafifleten rezene, papatya, ıhlamur gibi bitki çaylarının tüketilmesi önerilir. Bebekler bu dönemde emerek beslendiğinden daha fazla hava yutmaktadır. Bunun beslenme sonrasında beklenmeden çıkarılması gerekir. Bu yapılmadığında, sürekli olarak yutulan hava nedeniyle gaz sancıları olacak ve bebeğin huzursuzlanmasına sebep olacaktır.

Kolik bebekler bunu yaşamlarının ilk üç ayında yaşarlar. Bu süreçten sonra 4. ve 5. aydan itibaren kolik sancılar azalarak yok olur. Bebekler bunu sadece ağlayarak belli etmektedir. Gaz sancılarından dolayı sürekli ağlayarak, durumlarını anlatmaya çalışırlar. Bu durumda ailelerin endişe etmesine gerek yoktur. Bebekler huzursuz olduklarından, bunu belli etmektedir. Kendiliğinden iyileşme gösteren kolik sancıları için ailelerin alabilecekleri önlemleri alması yeterlidir. Anne ve babaların daha soğukkanlı olması gereken bir süreçtir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen