Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarı, çocukluk döneminde rahmin mikroplardan korunmasını ve enfeksiyonların önlenmesini sağlar.

Kızlık zarı, kadınların çocukluk döneminde enfeksiyon, mikrop ve rahimdeki dokuların zarar görmesini engelleyen ince bir zardır. Kızlık zarı, dışkıda bulunan mikropların rahme ulaşmasını önleyerek, kadınların çocukluk döneminde enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler

Kızlık zarı, çocukların enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Kız çocukları büyüdükten sonra, hem bağışıklık sistemleri geliştiğinden hem de cinsel bölge temizliği konusunda dikkatli olmaları gerektiğini öğrendiğinden, kızlık zarına ihtiyaç duymaz. Vajinanın dış kısmına yakın bölgede bulunan bu zar, kız çocuklarının rahim yoluyla oluşabilecek hastalıklardan korunmasını sağlamasına karşın, ataerkil toplumlarda “namus” algısı olarak kullanılmıştır.

Penetrasyon durumunda, kızlık zarı yırtıldığından, kadınların cinsel ilişkiye girip girmediğinin bu zar sayesinde anlaşıldığı düşünülmüştür. Ancak bu algı tamamen yanlıştır. Zira kızlık zarı, her kadında bulunmaz. Bazı kadınlarda kızlık zarı, çocukluk döneminde kendiliğinden kaybolduğu gibi, bazı kadınlar kızlık zarı olmadan doğar. Ayrıca kızlık zarı, bazı kadınlarda çok esnek olduğundan, cinsel ilişki sırasında dahi yırtılmayabilir. Erkek egemen toplumlarda, kızlık zarının simgelediği “namus” algısı kadının “ikinci sınıf” olarak değerlendirilmesinin bir sonucu olduğu gibi, kızlık zarı üzerinden “namuslu” ya da “namussuz” çıkarımı yapmak da, (bazı kadınlar kızlık zarı olmadan doğduğundan) yanlıştır.

Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı, cinsel organ ya da herhangi bir cismin rahime girmesi durumunda yırtılabilir. Bununla birlikte, kızlık zarı kadınların kasıklarını sert bir yüzeye çarpmaları ve darbe almaları sonucunda da yırtılabilir. Cinsel bölge temizliği sırasında da, kızlık zarı vajina yüzeyine yakın olan kadınlarda, kızlık zarları yırtılabilir. Kızlık zarı, rahme yakın olan kadınlarda veya kızlık zarı çok esnek olan kadınlarda ise cinsel birliktelik sırasında dahi kızlık zarı yırtılmayabilir. Bazı durumlarda ise cinsel ilişki sırasında kızlık zarı yırtıldığında, kan cinsel ilişkiden uzun süre sonra gelebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen