Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kardeş arası kıskançlık, çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bazı kardeşlerde görülen aşırı kıskançlık durumlarına ebeveynlerin müdahale etmesi gereklidir.

Kardeşler Arası Kıskançlık

Kardeşler arası kıskançlık, özellikle aralarında çok fazla yaş olmayan kardeşler arasında daha fazla görülür. Kıskançlık, çocuk gelişimini olumsuz etkilediği gibi, kardeşler arasındaki ilişkiye de zarar verebilir.

Kardeş arası kıskançlık, genellikle önce doğan çocukların, kendilerinden sonra doğan kardeşlere karşı geliştirdiği bir duygudur. Ancak bu durumun tam tersi de olabilir. Aynı zamanda, iki kardeş de birbirine karşı kıskançlık geliştirebilir. Kardeşler arası kıskançlığı önlemek için, anne ve babaların kardeşler arası ayrım gözetmemesi ve kardeşler arasında rekabete yol açabilecek davranışlardan kaçınması gereklidir.

Kardeşler Arası Kıskançlığın Çocuklara Zararları

Kardeşler arası kıskançlık, kıskanan ya da kıskanılan durumda olan çocukta olumsuz psikolojik ve sosyal etkilere yol açabilir. Bu etkilerin başında; kendini değersiz hissetme, kendine acıma, başkalarıyla iletişim kurmakta zorlanma gelir. Psikolojik belirtilerin yanı sıra, fiziksel belirtiler de çocuklarla da sık görülür. Bunların arasında; tuvaletini tutamama, kabus görme, mide bulantısı çekme, sebepsiz kusma problemi yaşama gibi sorunlar yer alır.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Kardeşler arası kıskançlık durumlarını engellemek için, ebeveynlerin çocuklara eşit ve adaletli bir şekilde davranmaları; tüm kardeşlere eşit zaman ayırmaya özen göstermeleri ve özel durumu olan çocukla daha fazla ilgilenmelerinin nedenini belirtmeleri önemlidir. Tüm ilginin bir çocuk üzerinde toplanması, kıskançlığa yol açtığı gibi, kardeşler arasındaki ilişkiyi de olumsuz etkiler. Aynı zamanda, çocuğun anne ve babasına tavır almasına yol açabilir. Küçük yaşlarda ciddi sorunlara yol açmayan bu belirtiler, çocuğun yaşı büyüdükçe; madde bağımlılığı, sosyal uyumsuzluk, okula gitmeme gibi sorunları beraberinde getirebileceğinden, kardeşler arası ilişkinin doğru sağlanması için ebeveynlerin optimal düzeyde özen göstermesi gereklidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen