Kadınlarda İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma kadınlarda sorun olarak görülmektedir. Tıp alanında yeni gelişmelerle birlikte bu sorunun çözümlenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Kadınlarda genellikle gündüz saatlerinde istem dışı idrar kaçırma sorunu yaşanır. Bunun hastalık olarak değerlendirilmesi kadının sosyal durumuna bağlı olarak değişir. Bunun nedeni idrar kaçırmanın miktarının belli olmamasıdır. Bazı kadınlardaki damlama şeklindeki idrar kaçırma, bazı kadınlardahijyenik pet kullanacak boyutlara […]

İdrar kaçırma kadınlarda sorun olarak görülmektedir. Tıp alanında yeni gelişmelerle birlikte bu sorunun çözümlenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Kadınlarda genellikle gündüz saatlerinde istem dışı idrar kaçırma sorunu yaşanır. Bunun hastalık olarak değerlendirilmesi kadının sosyal durumuna bağlı olarak değişir. Bunun nedeni idrar kaçırmanın miktarının belli olmamasıdır. Bazı kadınlardaki damlama şeklindeki idrar kaçırma, bazı kadınlardahijyenik pet kullanacak boyutlara varabilir. Belli bir toplum kesiminde sorun yaşa bağlansa da, bazı kesimlerde depresyona neden olmakta, sosyal alanda içe kapanma ve yalnızlık gibi etkiler göstermektedir.

Kadınlarda idrar kaçırma nedir?

30 yaşını geçen her dört kadından birinde görülen idrar kaçırma ciddiye alınması gereken bir sorundur. Kadınların özellikle menopoz sonrasında, doğum sonrasında ve bazı durumlarda hiç doğum yapamasalar bile yaşanabilir. Genç kızlar bile idrar kaçırma sorununu yaşamaktadır. Yapılan araştırmalarda kadınlar yaşamlarında % 25 oranında idrar kaçırma sorunu yaşarlar. İdrar kaçırma hapşırma, öksürme ve gülme gibi karın içinde basıncın arttığı zamanlarda olacağı gibi, az eforun sarf edildiği durumlarda bile ortaya çıkabilir. Bu kadınların başının ağrıması gibi rahat konuşulacak bir özellik göstermez. Bu nedenle kadınların utandığı ve sıkıldığı bir rahatsızlık olarak algılanır. Bunun yanı sıra kadınlarda yaşlanmanın hissini uyandıran bir sorun kabul edilir. Ayrıca toplumda kabul görmüş gelişigüzel bilgiler yüzünden kadınlar bunu doğal bir süreç olarak kabul eder.

Kadınlarda idrar kaçırma sebepleri nelerdir?

 • Kadınlarda mesane iltihabı ve sistit gibi sorunlar
 • Vajina enfeksiyonları
 • Mesane bölgesinde taş ve tümör oluşumları
 • Kadınların başından geçen zorlu doğumlar
 • Menopoz döneminden sonra, kadınlarda olan hormonal değişimler
 • Karın bölgesine uygulanmış olan şua tedavileri
 • Geçirilen sinirsel hastalıklar
 • Mesane ve vajina arasında ya da mesane ve böbrek arasında olan idrar borusu ve vajina arasında oluşan birleşmeler
 • Kontrolsüz olarak gelişen şeker hastalığı ve alkol sorunları
 • Geçirilmiş olan bazı ameliyatlarda
 • Kullanılan bazı ilaçlar idrar kaçırmayı kolaylaştırabilir ve idrar kaçırmaya neden olabilir. Bu ilaçların arasında kas gevşetici tansiyon düşürücü, sakinleştirici, idrar söktürücü, depresyon ilaçları ve bazı alerji ilaçları sayılabilir.
 • Beyin fonksiyonlarını yavaşlatan hastalıklardan Alzheimer, demans, damarsal hastalıklar gibi rahatsızlıklar
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen