İnmemiş Testis

İnmemiş testis, erkek bebeklerin testislerinin testis torbasına yerleşmeme durumudur. İnmemiş testis kendiliğinden düzelmezse, ameliyat ile tedavi edilir.

Yeni doğmuş erkek bebeklerin testislerinden birinin ya da her ikisinin de torbada olmaması durumuna inmemiş testis adı verilir. İnmemiş testis, bazı bebeklerde kendiliğinden düzelirken, bazı bebeklerde ameliyatla düzeltilmesi gerekir.

İnmemiş testis, erkek bebeklerin yaklaşık yüzde 3’ünde görülür. Prematüre yani erken doğumla dünyaya gelmiş bebeklerde, inmemiş testis sorununa daha sık rastlanır.

İnmemiş Testis Neden Olur?

İnmemiş testis, anne karnındaki gelişime bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Testisler, anne karnındayken, karın bölgesinde, böbreklerin alt kısmında oluşur. Bu bölgede büyüyen testisler, doğum yaklaşırken testis torbasına yönelir. Testisler erken doğumla dünyaya gelen bazı bebeklerde torbaya yerleşmemiş, böbreklerin alt kısmında kalmış olur. Bebekler, testisleri kasıkta takılmış şekilde de dünyaya gelebilir.

İnmemiş Testis Nasıl Düzelir?

İnmemiş testis ile doğan bazı bebeklerde, bu durum kendi kendine düzelir. Bebek gelişimini sürdürürken, testisler torbaya yerleşerek, inmemiş testis durumu ortadan kalkabilir. Kendiliğinden düzelme genellikle bebeğin ilk 6 aylık gelişimi içerisinde oluşur. Testislerin bir yaşına kadar düzelmemesi durumunda ise cerrahi müdahale gerekir.

İnmemiş Testis Tedavisi ve ameliyatı

İnmemiş testis tedavisi, bebek 2 yaşına gelmeden önce yapılmalıdır. 2 yaşını geçen bebeklerde tedavi edilmeyen testisler, kısırlığa neden olabilir ya da testis yapısında kalıcı bozukluklara sebebiyet verebilir. İnmemiş testis tedavisi cerrahi operasyonla yapılır. 6-24 aylık bebeklerin inmemiş testis ameliyatı olması durumunda, genellikle cinsel bölgelerinde gelişimsel ya da işlevsel bir sorun oluşmaz. Ancak tedavinin ertelenmesi ya da yanlış tedavi uygulanması, cinsel organda kalıcı bozukluklara ve sorunlara neden olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen