İlk Gece Korkusu

İlk gece korkusunu yenebilmek için çiftlerin birbiriyle konuşması ve cinsellik hakkında bilgi edinmesi önemlidir.

İlk gece korkusu, ilk kez cinsel deneyim yaşayacak olmanın ve nasıl davranacağını tam olarak bilememenin getirdiği korkudur. Hemen hemen tüm kadın ve erkekler ilk gece korkusu yaşar. İlk gecenin kötü bir anıya dönüşmemesi için, çiftlerin cinsellik üzerine konuşarak rahatlamaları oldukça önemlidir.

İlk gecede ne yapacağını bilememek ve karşı tarafı mutsuz etmekten endişe duymak, korkuya neden olabilir. Özellikle cinsel dürtülerin baskılanmak zorunda bırakıldığı ailelerden gelen bireyler, ilk gecede büyük endişe yaşayabilir. Ancak ilk cinsellik deneyiminin iki tarafın da mutlu olacağı şekilde sonuçlanması için, bireyin kendini ve karşı tarafı rahatlatması gerekir.

İlk Gece Korkusu Neden Yaşanır?

Hem kadının hem de erkeğin ilk cinsel deneyimini birlikte yaşayacak olması, ilk gece korkusunu artırabilir. Partnerlerden birinin daha önce cinsel ilişkiye girmiş olması, partnerini rahatlatmasını sağlayabilir. İlk gecede, iki tarafın da birbirine nazik ve yakın davranması önemlidir. Partnerin duyduğu korkuyu aşağılamak ya da korkuyor olmasına öfkelenmek ise cinsel ilişkiden duyulan endişeyi artırır ve cinsellikten uzaklaşılmasına neden olur. Dolayısıyla, taraflardan biri daha önce cinsel ilişki yaşamış olsa bile, ilk gecede nazik ve yakın davranılması, ön sevişmenin uzun tutulması önemlidir.

İlk gece korkusu herkes tarafından yaşanabilir. Korkunun çok fazla olması, psikolojik ya da fizyolojik nedenlerden kaynaklanabildiği gibi, özgüven sorunu da korkuya neden olabilir. İlk gece korkusunu yenebilmek için, partnerlerin birbiriyle iyi ilişkiler kurması ve cinsellik hakkında bilgi edinmesi önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen