İleri Yaşlarda Doğum

Günümüzde kadınların evliliği ve bebek sahibi olmayı devamlı olarak erteledikleri görülmektedir. Bunun sebepleri arasında öncelikle aile düzeninin sağlanması, kariyer yapma isteği, maddi açıdan kendini güvenceye alma, özgürlüğüne düşkün olma ve kadının anne almaya manevi olarak hazırlıklı olması gibi etkenler bulunmaktadır. Bir kadında doğurganlık için en uygun dönem 18-24 yaşları arası olsa da, ileri yaşlarda da […]

Günümüzde kadınların evliliği ve bebek sahibi olmayı devamlı olarak erteledikleri görülmektedir. Bunun sebepleri arasında öncelikle aile düzeninin sağlanması, kariyer yapma isteği, maddi açıdan kendini güvenceye alma, özgürlüğüne düşkün olma ve kadının anne almaya manevi olarak hazırlıklı olması gibi etkenler bulunmaktadır. Bir kadında doğurganlık için en uygun dönem 18-24 yaşları arası olsa da, ileri yaşlarda da gebe kalınabilir ve bebek sahibi olunabilir. Ancak gebeliğin ileri yaşlara ertelenmesi halinde kısırlık sorunları arttırmakta, gebeliği zorlaştırmakta, gebelikte ve doğumda komplikasyonlar artmaktadır.

İleri yaşlardaki doğurganlık

İleri yaşlarda olan kadınlar için doğurganlık oranları azalmaktadır. Kadınlar 30’lu yaşlarda % 20 oranında gebe kalma şansına sahip olurken, 40’lı yaşlarla birlikte % 5 oranında gebe kalma şansına sahiptir. Yardımcı üreme yöntemleri kullanılmış olsa da, 40 yaşından sonra gebe kalma oranı azalmakta ve bebek anomalilerinde artış olmaktadır. Bu tür etkiler kadının yumurtalık rezervinde olan azalmayla ilgilidir. Kadınlar bu yaşa gelinceye kadar doğurganlıklarını etkileyebilecek bazı cerrahi müdahaleler geçirebilir. Çiftlerde kısırlık tetkiklerine 1 yıl içinde doğal yollarla gebelik elde edilemedikten sonra başlanmaktadır. Eğer kadın 40 yaşın üzerindeyse, bu tetkikler 6 ay sonra başlamalıdır.

Yaşla birlikte kadın yumurtalıklarındaki değişimler

Yumurtlama ve adet düzeni beyindeki Hipotalamus ve hipofiz bezinde salgılanan FSH ve LH gibi hormonlarla düzenlenir. Kadınlar genellikle ilk adet gördükleri dönemde 300.000 yumurta hücresine sahiptir. Her ay gördükleri adet döneminde bir yumurta olgunlaşsa da, burada 500-1000 adet yumurta hücresi kullanılır. Menopoz dönemine doğru kadında sadece birkaç bin yumurta hücresi kalır.  Bunlar ise hormonlara gerektiği gibi cevap vermezler. Hormonlarda kandaki düzeylerini arttırarak, cevap verirler. Adet sürecinin üçüncü gününde FSH değerlerinde yükseklik belirlenirse, bu yumurta hücresinde olan kalitesiz bir durumun varlığını gösterir. Yumurtalıklarda salgılanan progesteron ve östrojen seviyelerinde belirgin bir düşüş meydana gelir. Adetlerin süresi kısalır, yumurtlama olmadığından adetler sekmeye başlar.

Yaşla birlikte yumurta hücresinde olan değişimler

Yaşı ilerlemiş olan bir kadının yumurta hücresindeki kalitede düşüş olur. Bu durumda sperm tarafından döllenme oranında düşüklük yaşanmasına neden olur. İleri yaşlarda doğum yapan kadınların bebeklerinde down sendromu gibi anomaliler daha fazla görülür. Bu nedenle bu grupta yer alan kadınların gebeliği yüksek risk grubunda değerlendirilir. 40 yaşın üzerindeki kadınlarda gebe kalma şansı azalırken, yumurta hücrelerinde kalitenin düşmesi yüzünden kromozomal sorunlar yaşanmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile yapılan işlemlerde bile aynı sonuçlar alınmaktadır. Yaşla birlikte yumurta kalitesinin bozulmasını engelleyecek bir şey bulunmamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen