Hamilelikte Cinsel İlişki

Cinselliğin tabu haline getirilmesi yüzünden hamilelikte cinsel ilişki, çiftlerin doktorla konuşamadıkları konular arasında yer almakta, yetersiz bilgiyle sorun haline gelmektedir. Bu konu daha çok gebelikle alakalı bir sorun olması halinde gündeme getirilen bir konu olarak kalmıştır. Bu süreçlerde ise, çoğunlukla cinselliğin yasaklanması gündeme gelir. Gebelik süreci anne adayında farklı bedensel ve ruhsal değişimlerin olduğu bir […]

Cinselliğin tabu haline getirilmesi yüzünden hamilelikte cinsel ilişki, çiftlerin doktorla konuşamadıkları konular arasında yer almakta, yetersiz bilgiyle sorun haline gelmektedir. Bu konu daha çok gebelikle alakalı bir sorun olması halinde gündeme getirilen bir konu olarak kalmıştır. Bu süreçlerde ise, çoğunlukla cinselliğin yasaklanması gündeme gelir. Gebelik süreci anne adayında farklı bedensel ve ruhsal değişimlerin olduğu bir dönemdir. Cinsel arzu gebelikte bazı dönemlerde azalırken, bazı dönemlerde artış gösterebilir ya da normal seyredebilir. Bu değişimler anne adayında belirgin şekilde görülür.

Hamileliğin anne adayının cinsel yaşamı üzerine etkisi

Gebeliğin ilk trimesteri (ilk üç aylık dönemi): Gebelikte bu dönem anne adayının kokulara karşı hassas olduğu, uykuya meyilli olduğu, bulantı ve kusmanın yaşandığı bir süreçtir. Bazı hamilelerde tiksinme eşinin nefes ve vücut kokularına bile dayanamayacağı seviyelerde olabilir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlarda stres ve kaygının yaşandığı bir dönemdir. Anne adaylarında cinsel ilişkinin bebeğe ve kendisine zarar vereceği hakkında olumsuz düşüncelerin oluştuğu bir dönemdir. Bu tür düşünceler cinsel arzuda azalmaya neden olduğundan, anne adayları cinsel ilişkiyi ikinci plana atmakta ve eşinden uzaklaşmaktadır. İlişkide cinsel uyaranlar dışında, ağrıların oluşması, cinsel bölgenin kanlanma artışıyla birlikte ödemleşmesi cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirmektedir. Ancak bu dönemin anne adaylarında orgazmın daha yoğun yaşandığı, genital bölgede nemlenmenin daha kolay sağlandığı bir süreç olduğu dikkate alınmalıdır.

Gebeliğin ikinci trimesteri (3-6 ay arası): Bu süreç anne adaylarının fiziksel değişimlere uyum sağladığı bir dönemdir. İlk dönemdeki belirtiler ortadan kalkar, kadınlar kendilerini daha iyi hisseder. Artık kadınlar bu dönemi kabullenmiş, etkilerinden kurtulmaya başlamıştır. Bedende olan değişimler kabul edilmiş ve ruhsal sorunlar aşılmış olur. Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi, fiziksel yakınmaların azalması kadının cinsel ilişkiye karşı daha fazla ilgi duyması sonucunu doğurur. Kanlanma artışı yüzünden, orgazm daha yoğun yaşanmaya başlar.

Gebeliğin son trimesteri (6-9 ay arası): Gebeliğin ikinci döneminde azalan yakınmaların yeniden ortaya çıktığı bir süreçtir. Bu nedenle kadında yeniden cinsel arzu azalmakta ve cinsel ilişki isteği ikinci plana itilmektedir. Doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne adaylarını bir korku sarmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  1 Yorum - "Hamilelikte Cinsel İlişki"

  Bildir
  avatar
  Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
  Cansu Özgüven
  Ziyaretçi

  Gebeliğin 35. haftasında cinsel ilişkiye girmenin bebeğe bir zararı olur mu? Eşimle 35. haftada cinsel ilişkiye girdik. Aradan bir-iki saat geçince karnımda sancı oldu.

  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen