Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Anne adaylarının, bebekleri için son derece endişe duydukları ve çoğu hamile kadının başına gelen bir durumdur karın ve kasık ağrısı. Lakin çoğu zaman korkulacak bir sorun teşkil etmez. Gebelikte zararsız karın ve kasık ağrıları Bebeğin yerleşmesi nedeniyle karşılaşılan ağrılar: gebeliğin ilk haftalarında, kadın bir nevi adet sancısına benzeyen kramp şeklinde olan ağrılara maruz kalabilirler. Eğer […]

Anne adaylarının, bebekleri için son derece endişe duydukları ve çoğu hamile kadının başına gelen bir durumdur karın ve kasık ağrısı. Lakin çoğu zaman korkulacak bir sorun teşkil etmez.

Gebelikte zararsız karın ve kasık ağrıları

 • Bebeğin yerleşmesi nedeniyle karşılaşılan ağrılar: gebeliğin ilk haftalarında, kadın bir nevi adet sancısına benzeyen kramp şeklinde olan ağrılara maruz kalabilirler. Eğer bu ağrıya kanama eşlik etmiyorsa, ağrının sebebi rahimin büyüyor olması olabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu: Gebe kadınların bir kısmı gebelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşabilirler. Buna ağrının da eşlik etmesi mümkündür. Endişeye sebep olabilecek tek sorun, idrar yolu enfeksiyonunun böbrek enfeksiyonuna dönüşerek erken doğuma sebebiyet verebilmesidir.
 • Round Ligament ağrısı: Uterusa bağlı kaslar gibi gerilip gevşeyebilen ligamentler annenin yaptığı ani hareketlerle gerilip anneye ağrı verebilir. Anne adaylarının bıçak saplanması gibi tarif ettiği bu kasılmalar çok kısa bir zaman sürer ve zararsızdır. Bu ağrılar vuku bulduğunda anne dinlenmeli ya da ağrıya sebep olan pozisyonu değiştirmelidir. Fakat ağrı 5-10 dakikayı geçmişse yahut ağrıya kanama, bulantı ya da ateş eşlik ediyorsa doktora başvurmak gerekmektedir.
 • Bebeğin ağırlığı sebebiyle ağrı: Gebeliğin ilk 3 ayından sonra büyüyen bebeğin ağırlığı, vajina ile bacaklar arasındaki sinirlere baskı yaparak, ağrı oluşturabilir. En iyi çözüm dinlenmektir.

Gebelikte zararlı karın ve kasık ağrıları

Gebelikte kimi ağrılar ciddi olabilir. Bunlar; düşük, dış gebelik, erken doğum, rahim yırtılması, apandisittir. Ağrı uzun sürüyor ve farklı rahatsızlıklarda eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden doktorla görüşülmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen