Gebelikte Bulantı ve Kusma

Gebeliğin ilk dönemlerinde genellikle 6. gebelik haftasından itibaren başlar ve gebeliğin 12. haftasına kadar sık sık görülür ve 12. haftada genellikle son bulur. Bulantılar kusmayla, kilo vermeyle, iştahsızlıkla ve belirli kokulara karşı hassasiyet göstererek olabilir. Genellikle sabah bu bulantılar daha da şiddetli görüldüğünden dolayı İngilizcede “morning sicness” adı verilmiştir. Her bulantı ve kusmayı da gebelikle […]

Gebeliğin ilk dönemlerinde genellikle 6. gebelik haftasından itibaren başlar ve gebeliğin 12. haftasına kadar sık sık görülür ve 12. haftada genellikle son bulur. Bulantılar kusmayla, kilo vermeyle, iştahsızlıkla ve belirli kokulara karşı hassasiyet göstererek olabilir. Genellikle sabah bu bulantılar daha da şiddetli görüldüğünden dolayı İngilizcede “morning sicness” adı verilmiştir. Her bulantı ve kusmayı da gebelikle bir tutmak doğru değildir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Gebelik döneminde bulantı veya kusmanın gün boyu devam etmesi, ayaktan ilaç tedavisine yanıt vermemesi, annenin normal beslenmesini, günlük aktivitelerine engel olması, genel durumunu bozması ya da kilo kaybına sebep olması durumunda Hyperemesis Gravidarum (gebeliğin şiddetli bulantısı) söz konusu olur. İleri araştırılma ve tedavi gerektiren bir durumdur.

Gebelikte Kusmanın Nedenleri

Gebeliğin beraberinde getirdiği fizyolojik estradiol ve HCG hormanları artışının diğer gebe bayanlara göre daha fazla olması ya da seviyeler normal sınırlar içinde olmasına karşın şahıssal duyarlılığın fazla olması bulantılara ve kokulardan ikrah etmek, kokuya aşırı duyarlılık gibi bazı belirtilere sebep olabilir.

Tanı Konması Ve Tedavi Yaklaşımı

Şiddetli bulantı ve kusmayla müracaat eden her anne adayının genel sistem taraması yapıldıktan sonra ultrason incelemesi ile gebelik haftası belirlenir. Ultrasonda çoğul gebelik ya da mol gebelik gibi etkenler rahatlıkla ortaya konulabilir. Mol Gebeliği saptanması durumunda yapılacak olan tedavi başka bir yön alır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen