Gebelikte Bulantı Kusma

Gebelikte bulantı ve kusma sorunu hemen her hamile tarafından yaşanan bir problemdir. Bulantı ve kusmaya iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesiyle, bu sorun azaltılabilir.

Gebelikte bulantı ve kusma problemleri, özellikle hamileliğin ilk 3 ayında çok sık görülmektedir. Sabah saatlerinde artan bulantı ve kusma, gebelikte normal bir belirti kabul edildiğinden, annenin sağlığına zarar verecek düzeye gelmediği sürece önemli bir sorun teşkil etmez. Gebelikte bulantı ve kusma yaşamanın temel nedeni, hormonal değişiklikler ve kan dolaşımının artmasıdır.

Hamilelikte Bulantı ve Kusma Nedenleri

Gebelikte vücutta bulunan östrojen seviyesi ciddi bir artış gösterir. Bu artış, vücudun tüm sistemlerini etkiler. Bulantı ve kusmanın temel sebebi, östrojen seviyesindeki yükselme olduğu gibi, hamilelerin psikolojik değişimleri de kusmaya yol açabilir.

Gebelikte bulantı, genellikle hamileliğin 6.haftasından itibaren başlar ve 12.haftada sonlanır. Sabah bulantısı olarak da bilinen hamilelik bulantısı, çoğunlukla kısa süre içinde geçer. Ancak birkaç ay süren bulantı ve kusma şikayetleri hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından sakınca oluşturur. Dolayısıyla uzun süren bulantı ve kusma şikayetleriyle karşılaşılması durumunda, doktora başvurmak önemlidir. Vücuttaki vitamin ve minerallerin kaybedilmesine yol açan kusma durumunun sık tekrarlanması, bebeğin gelişimini olumsuz etkileyerek, erken doğuma varabilecek kadar ciddi sorunlara yol açabilir.

Gebelikte Bulantı ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Gebelikte bulantı ve kusmaya iyi gelen yiyeceklerin arasında; kusmayı engelleyen asit salgılanmasına yardımcı olan zencefil, limon, nane ve rezene gibi bitkiler gelir. Hamileliğin ilk dönemlerinde; rezene çayı içmek, limonlu su tüketmek ve zencefili kaynatarak içmek, bulantının azalmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra, sıvı tüketimini artırmak da, hamilelikte bulantı ve kusma sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Gebelikte kusma ve bulantıya yol açan gıdalardan uzak durmak, rahatsız eden kokulardan kaçınmak ve stres kaynaklarını azaltmak da önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen