Gebelikte Alkol Kullanımı

“Gebe olduğumu bilmeden birçok kez birkaç duble içki içtim. Alkolün bebeğime zarar vermiş olmasından korkuyorum.” İkinci aya kadar genellikle gebe kalındı-X ğından habersiz olunduğundan, bunu bilmemiz halinde asla yapmayacağımız şeyleri yaparız. Sizin kaygınız da ilk doğum öncesi muayenede sık dile getirilen konulardan biridir. Ama neyse ki bu kolayca bir kenara itilebilecek bir sorundur. Birkaç vesileyle […]

“Gebe olduğumu bilmeden birçok kez birkaç duble içki içtim. Alkolün bebeğime zarar vermiş olmasından korkuyorum.”

İkinci aya kadar genellikle gebe kalındı-X ğından habersiz olunduğundan, bunu bilmemiz halinde asla yapmayacağımız şeyleri yaparız. Sizin kaygınız da ilk doğum öncesi muayenede sık dile getirilen konulardan biridir. Ama neyse ki bu kolayca bir kenara itilebilecek bir sorundur. Birkaç vesileyle içilen bir iki duble içkinin erken gebelikte gelişmekte olan cenine zarar verdiğine ilişkin hiçbir kanıt yoktur. Gerçekte son çalışmalardan birinde, gebeliğin erken döneminde, hiç içmeyenlere oranla daha fazla doğumsal sakatlık ya da gelişme geriliği olmadığı gösterilmiştir.

Gebelik süresince fazla içki içmenin ise bebekte birçok soruna yol açtığı gösterilmiştir. Bebeğin kan dolaşımına giren alkol miktarının anne kanındaki alkol yoğunluğuna yaklaşık olduğu ve annenin aldığı alkolü bebeğin de paylaştığı göz önüne alınırsa bu pek de şaşırtıcı sayılmaz. Alkolü bedenden atmak için gereken süre bebekte annenin iki katı olduğundan, anne hafif çakırkeyifken bebek sarhoştur.

Gebelik boyunca ağır içicilik (5-6 kadeh şarap, bira ya da rakıyı bir günde tüketmek) ciddi doğum komplikasyonlarının yanı sıra bebekle ilgili alkol sendromuna da yol açar. Yaşam boyu süren bir akşamdan kalmalık olarak tanımlanabilecek olan bu durumda bebek normalden daha küçüktür ve genellikle zihinsel özürlüdür. Baş, yüz, kollar, bacaklar ve merkezi sinir sisteminde (beyin omurilik) birçok yapı bozukluğu vardır ve yenidoğan döneminde ölüm oranı yüksektir. Bebekte daha sonra da öğrenimsel, davranışsal ve toplumsal uyumla ilgili sorunlar olur.

İçki içmeyi sürdürmenin riski doza bağlıdır ne kadar çok içerseniz, bebeğinize vereceğiniz zarar o kadar çok olur. Ama gebelikte ılımlı içki tüketimi bile (günde 1-2 kadeh, ara sıra 5-6 kadehin tüketildiği durumlar) düşük riskinin artması, düşük doğum ağırlığı ve doğum sırasında komplikasyonlar gibi çeşitli ciddi sorunlara yol a-çabilir. Ayrıca bebekte alkol etkisi send-romuyla, çeşitli gelişimsel ve davranışsal sorunlar ilişkilendirilmiştir. Günde 1 ya da 2 kadeh düşük, ölü doğum, büyüme bozukluğu ve baş, yüz, kolbacak, kalp, merkezi sinir sistemindeki gelişimsel sorunların riskini artırmaktadır. Çocuklar büyüdüğünde de öğrenme, davranış, toplumsal uyum ve yargılama bozuklukları göstermektedir.

Bazı kadınların gebelikleri süresince hafif, örneğin geceleri bir kadeh içmelerine karşın sağlıklı bebekleri olur. Bunun akıllıca bir davranış olduğunun garantisi yoktur. Gebelikte güvenli alkol dozu, eğer varsa bile, bilinmemektedir.

Alkol ve gebelik hakkında bilinenlerin tümü, gebe olduğunuzu fark etmeden önce içtiğiniz içki için kaygılanmayı bırakıp, gebeliğin geri kalan süresi boyunca içkiyi kesmenin öngörülü bir davranış olduğunu düşündürmektedir. (Doğumgünü ya da yıldönümünde yemekle alınan yarım bardak şarap dışında, çünkü besinler alkol emilimini azaltmaktadır).

Bazı kadınlar, özellikle gebeliğin erken döneminde içkiye karşı tiksinti duymaya başlayanlar için bunu yapmak kolaydır. A-ma örneğin günün sonunda yorgunluğu atmak için kokteyl almayı ya da akşam yemeğinde şarap içmeyi âdet haline getirenler i-çin alkolü bırakmak yoğun bir çaba, belki de yaşam biçimini değiştirmeyi gerektirir. Gevşemek için içki alıyorsanız müzik, ılık banyo, masaj, alıştırma, okuma gibi başka yöntemleri deneyin. Eğer içki, bırakmak istemediğiniz günlük alışkanlıklarınızın bir parçasıysa, Bakire Meryem Kokteyli’ni (votkasız hazırlanan Bloody Mary) deneyin. Kokteyl saatinde alıştığınız saatte, alıştığınız bardaktan aynı törenle servisi yapılan
Bakire Sengria, Sahte Çilek Daiquiri ya da akşam yemeğinde alkolsüz bira, üzüm suyu, köpüklü elma şarabı alabilirsiniz

A.B.D’de gebelik süresince alkol kullanımı zihinsel özürlü bebek doğumunun asıl nedenidir ve doğumsal kusurlara neden o-lur, ama bunlar önlenebilir kusurlardır. Ağır içiciler gebeliğin ne kadar erken döneminde içkiyi bırakırlarsa, bebekleri o kadar az risk altında kalır. İçkiyi bırakmayı ya da alkol tedavi programını reddeden ya da bu konuda uzman hekimden yardım almayan bir ağır içici gebeliğini sonlandırmayı düşünebilir ve hastalığı kontrol altına alınana kadar çocuk edinmeyi erteleyebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen