Erken dönem hamilelik belirtileri

Gebeliğe ait tüm belirtilere sahibim. Gebe kalmış olabilir miyim? Bu soruya net bir cevap vermek ne yazık ki mümkün değil. Gebelik belirtilerinin tümü sizde olsa dahi hamile olmayabilirsiniz, gebelik belirtilerinden hiçbiri sizde olmasa dahi gebe kalmış olabilirsiniz. Şunu unutmamanız gerekir ki gebelik belirtileri size hamileliğiniz konusunda ipuçları verir. Bu ipuçlarını dikkate almalısınız fakat kesin bilgi […]

Gebeliğe ait tüm belirtilere sahibim. Gebe kalmış olabilir miyim?

Bu soruya net bir cevap vermek ne yazık ki mümkün değil. Gebelik belirtilerinin tümü sizde olsa dahi hamile olmayabilirsiniz, gebelik belirtilerinden hiçbiri sizde olmasa dahi gebe kalmış olabilirsiniz. Şunu unutmamanız gerekir ki gebelik belirtileri size hamileliğiniz konusunda ipuçları verir. Bu ipuçlarını dikkate almalısınız fakat kesin bilgi vermediklerini de bilmelisiniz.

Hiçbir erken belirti kesin gebelik belirtisi değildir. Gebeliğinizin kesinleştiği an, bebeğin kalp atışlarının ultrason cihazları ile ya da steteskop ile saptandığı andır. Bunun dışındaki sinyaller, gebe kaldığınızın zayıf ya da güçlü belirtisidir.

Hamile Olduğunuzu Gösteren Zayıf Gebelik Belirtileri

Adet durması – gecikmesi: Tüm gebeliklerde görülen adet döngüsünün sona ermesi size gebeliğiniz hakkında bilgiler verir. Fakat kesin belirti diyemeyiz. Yolculuk, yorgunluk, stresli durumlar ile gebelik korkusu ve hormonal sorunlar gibi nedenlerden dolayı da adet görmeniz gecikmiş olabilir.

Mide Bulantısı: Gebe kalındıktan sonra ilk haftalarda anne adaylarında özellikle sabahları mide bulantıları olmaya başlar ve bu durum gün içerisine yayılır. Ancak zehirlenme, gergin olma ve çeşitli hastalıklar yüzünden de mide bulantısı yaşıyor olabilirsiniz.

Sık İdrara Çıkma: Gebeliğin 6. haftalarında anne adayları sık sık idrara çıkmaya başlarlar. Eğer siz de sık idrara çıkmaya başlarsanız gebe olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz. Fakat bu durum sizde idrar yolları iltihabı ya da şeker hastalığı olduğunun belirtisi de olabilir.

Sızlayan ve Şişmiş Göğüsler: Gebe kalmış anne adaylarının göğüsleri daha ilk günlerden şişmeye ve buna bağlı olarak sızlamaya başlar. Ancak gebe kadınların yanı sıra doğum kontrol hapı kullanan ya da adet günü yaklaşmış kadınlarda da bu belirtiler görülebilir.

Vajinadaki Renk Değişikliği: Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde vajina çevresindeki dokuda renk değişimi olur. Fakat adet günü yaklaşan kadınların da vajinalarında renk değişimi gözlenebilir.

Meme ve çevresinin koyulaşması: Gebeliğin ilk üç ayı içinde Areola adı verilen meme ve çevresi koyulaşır. Areola çevresindeki bezler kabarır. Fakat hormonal dengesizliği olan ve daha önce doğum yapmış kadınlarda da bu durum gözlenebilir.

Aşerme: Gebeliğin ilk aylarında belli bir yiyeceğe aşırı istek duyma şeklinde kendini gösterir. Kötü beslenme ve stres gibi durumlarda bu durumu tetikliyor olabilir.

Hamile Olduğunuzu Gösteren Kuvvetli Gebelik Belirtileri

Rahmin ve Karnın Büyümesi: Gebeliğin sekizinci haftalarında rahim ve karın büyümeye başlar. Rahimin büyüdüğü ancak jinekolojik muayenede belli olur. Fakat  bu durum bir tümörün de habercisi olabilir.

Kasılmalar: Belli aralıklarla ağrısız kasılmalarınız oluyorsa ve bu kasılmaların aralığı git gide sıklaşıyorsa kuvvetli bir ihtimalle gebe kalmış olabilirsiniz. Fakat bu kasılmalar bağırsak kasılmaları da olabilir.

Hamile Olduğunuzu Gösteren Kesin Gebelik Belirtileri

Bebeğin Kalp Atışları: Kullanılan cihaza bağlı olarak gebeliğin 10.-20. haftalarında belirlenen annedeki ikinci bir kalp atışı gebeliğin kesin belirtisidir.

Yukarıdaki zayıf ve kuvvetli belirtilerin yalnızca gebe kaldığınızın bir işareti olduğunu unutmayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen