Doğum Kontrol Hapımı İçmeyi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Doğum kontrol hapını içmeyi unutursanız, hamileliği önlemek için ertesi gün hapı alabilirsiniz. Ancak ertesi gün hapı alırken dikkatli olmanız gerekir.

Doğum kontrol hapları, düzenli içilmesi durumunda gebeliği engeller. Ancak hapların düzensiz şekilde alınması, gebeliğe yol açabilir. Cinsel ilişkide etkili korunmak için doğum kontrol haplarının her gün aynı saatte alınması gerekir. Eğer doğum kontrol hapının içilmesi unutulursa, gebeliği önlemek için ertesi gün hapı kullanılabilir.

Doğum Kontrol Hapı Almayı Unuttum

Doğum kontrol hapını içmeyi unutursanız, hatırladığınız anda hapı içmeniz önemlidir. Daha sonraki günlerde, rutininizi bozmadan, normalde aldığınız saatte hapı içmeye devam edebilirsiniz. Doğum kontrol hapı içmeyi unuttuğunuz takdirde, gebeliği önlemek için, cinsel ilişki sırasında, birkaç hafta prezervatif kullanmanız da önemlidir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman İçilmeli?

Doğum kontrol hapı almayı unuttuysanız, gebeliği büyük oranda engellemek için ertesi gün hapı alabilirsiniz. Ancak ertesi gün hapları, sık içilmesi sakıncalı olan haplar olduğundan, en az son 6 ay içerisinde, ertesi gün hapı aldıysanız, yeniden almanız tehlikeli olabilir. Gebeliği önlemek için kullanılan ertesi gün hapını aldıktan sonra, korunmasız cinsel ilişkiye girmeniz durumunda da, gebelik oluşma ihtimali oluşabilir. Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişkiden sonra, mümkün olduğunca kısa sürede alınmalıdır.

Doğum kontrol hapının içmeyi unutursanız, adet döneminize de dikkat etmeniz gerekir. Doğum kontrol hapını içmeyi unuttuktan sonra, regl döneminizde bir gecikme yaşarsanız, hamilelik testi yaptırmanız önem taşır. Gebelikten şüphelendiğiniz durumlarda, ertelemeden hamilelik testi yaptırmanız önemlidir. Gebelik oluştuğu takdirde, ertesi gün hapı içmeniz ise gebeliği sonlandırmaz. Bu durumda, hamileliğe son vermek için kürtaj yöntemine başvurmanız gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen