Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı progesteron ve östrojen hormonu içerirler. Bunlar düşük yan etkileri ve yüksek koruma etkisiyle gebelikten korunmak için tercih edilmektedir. Gebeliğin oluşması için yumurta hücresiyle, erkek sperminin döllenmesi ve rahim içine yerleşmesi gerekir. Bu haplar vücuda dışarıdan hormon verdiğinden, kadının yumurtalıklarında yumurtlamayı engellemektedir. Bu etkiyle sperm dölleyeceği yumurta hücresini bulamadığından, gebeliğin oluşumu engellenmektedir. Doğum […]

Doğum kontrol hapı progesteron ve östrojen hormonu içerirler. Bunlar düşük yan etkileri ve yüksek koruma etkisiyle gebelikten korunmak için tercih edilmektedir. Gebeliğin oluşması için yumurta hücresiyle, erkek sperminin döllenmesi ve rahim içine yerleşmesi gerekir. Bu haplar vücuda dışarıdan hormon verdiğinden, kadının yumurtalıklarında yumurtlamayı engellemektedir. Bu etkiyle sperm dölleyeceği yumurta hücresini bulamadığından, gebeliğin oluşumu engellenmektedir.

Doğum kontrol hapları güvenilir mi?

Bu haplar doğru kullanıldığı sürece, kadınları % 100 oranında gebelikten korumaktadır. Mevcut gebelikten korunma yöntemlerine göre, en güvenilir doğum kontrol yöntemi olduğu söylenebilir.

Doğum kontrol haplarını herkes kullanabilir mi?

Kadınlar bazı özel durumların dışında bu hapları doğum kontrol yöntemi olarak kullanabilir. 40 yaşın altında olan kadınlar, çocuk sahibi olmak istemeyenler, ağrılı adet dönemleri olan ya da adet düzensizliği yaşayan kadınlar için tercih edilecek bir yöntemdir.

Doğum kontrol haplarının gebeliği önlemek dışında başka yararları var mıdır?

Bu hapların gebeliği önlemek için kullanılmasının dışında, başka kullanım alanları bulunmaktadır. Özellikle adet düzensizliği olan kadınlar için tercih edilmektedir. Ayrıca kadınlar bu hapları kullanırken ne zaman adet göreceklerini de bilirler. Ayrıca fonksiyonel yumurtalık kistlerinde dönemsel olarak bu haplardan faydalanılmaktadır. Doğum kontrol haplarını kullanan kadınlarda adet öncesindeki ağrılarda azalma ve adet döneminde oluşan sancılarda azalma tespit edilmiştir. Hapların kullanımı dış gebeliğin oluşumunu azaltmakta, yumurtalık ve rahim kanseri oluşumlarının az görülmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca endometriozis adı verilen rahim içi dokusunun rahim dışında olmasını uzun sürede gerileten bir yoldur. Kadınlar doğum kontrol haplarını adet döneminin erkene ya da geç bir zamana kaydırmak içinde kullanmaktadır.

Doğum kontrol haplarının bırakılması gereken durumlar var mıdır?

Hapların kullanılmaya başlamasıyla meydana gelen yakınmalar hapların bırakılmasını gerektirir. Bu yakınmalar arasında şiddetli baş ağrısı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk, migren nöbetleri, bacaklarda ağrı ve sarılık gelişimi gibi etkenler bulunmaktadır. Ayrıca ameliyattan önce ya da ağır yaralanma sonrasında da doğum kontrol hapları bırakılmalıdır. İlk zamanlarda lekelenme tarzında kanamalar olması hapların bırakılmasını gerektirmez. 2-3 kutu sonrasında bunların devam etmesi durumunda, doktora danışılması gerekir. Kilo alan kişilerde daha düşük dozlarda haplar kullanılabilir.

Doğum kontrol hapları ne zaman kullanılmamalıdır?

 • Gebelikte ya da buna şüphe duyulması halinde
 • Daha önceden damar tıkanıklığı olan kişilerde
 • Kontrol edilemeyen yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olan kişilerde
 • Ağır karaciğer hastalığı bulunan kadınlarda
 • Hormon bağımlısı olan kötü huylu tümörü olan kişilerde
 • Vajinal kanamalarda sebep belli değilse
 • Sigara kullanma alışkanlığı olan ve 35 yaşın üstünde olan kadınlar mutlaka doktor önerisiyle doğum kontrol hapı kullanmalıdır.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Hapların ilk kullanımında âdetin başlaması gerekir. Adetin ilk gününde bunun karşılığında olan hap içilerek, kullanılmaya başlanır. Bundan sonraki her gün aynı saatte içilmek üzere 21 gün süreyle haplar alınır. Kutu bittikten sonra, birkaç günde adet kanaması başlar. Yeni kutu hapa adet kanaması dikkate alınmadan 7 gün arayla başlanmalıdır. Bu kutuda yine 21 gün süreyle içilir. Bu şekilde 21 gün hap kullanımı, 7 gün ara verilerek düzen kurulur.

Doğum kontrol hapı unutulursa ne yapılmalıdır?

Bu hapların unutulması halinde, fark edildiği zaman ilk 24 saat içinde içilmesi gerekir. Bundan sonraki hap yine aynı saatinde içilmelidir. Ancak üst üste doğum kontrol hapını içmeyi unuttuğunuzda, korunma açısından güvenilirliği kalmaz. Bu durumda gebelikten korunmak için, ilave tedbirler alınması gerekir. Bir gün unutulması halinde ikinci gün ikisi birden alınabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen