Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak, sık görülen bir durum değildir. Ancak doğum kontrol hapı içerken hamile kalınabilmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanmak, hamileliğin oluşmasına karşı önemli ve etkili bir yöntemdir. Ancak hamileliği %100 oranında etkilemez. Tüp bağlatma ya da spiral taktırma gibi doğum kontrol yöntemlerinde dahi, çok düşük oranda olsa da, gebelik oluşabilmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak, genellikle hapların düzenli içilmediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Doğum kontrol haplarının düzenli kullanılması bu açıdan oldukça önemlidir. Gebeliğe karşı önlem almak için, doğum kontrol hapları her gün aynı saatte alınmalıdır. Hapları her gün içmemek ya da her gün farklı saatlerde içmek, hamileliğin oluşma ihtimalini artırmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Alırken Adet Düzeni

Doğum kontrol hapını düzenli olarak kullanan kadınların regl döneminde genellikle bir değişim ya da düzensizlik olmaz. Doğum kontrol hapı alırken, adet gecikmesi olması durumunda, hamilelikten şüphelenmek gerekir. Adet gecikmesinin yaşanması durumunda, vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırılmalıdır. Gebelik testinin pozitif çıkması durumunda, hamileliği sonlandırmak için kürtaj yaptırılabilir. Ancak kürtaj işleminin de ertelenmemesi gerekir.

Doğum Kontrol Hapı İçerken Hamile Kalmak Sakıncalı Mı?

Doğum kontrol hapı içerken, hamile kalmanın hem anne sağlığı açısından hem de bebek sağlığı açısından bilinen bir zararı yoktur. Ancak doğum kontrol hapı içerken hamile kalınması durumunda, gebelik sürecinde ilaçların kullanılmaması gerekir. Hamilelik oluştuysa, gebeliğin sonlandırılması için ertesi gün hapı alınması da tehlikelidir. Rahimde döllenme oluşması durumunda, gebeliği sonlandırmak için tek yöntem kürtajdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen