Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı, sorusunun yanıtı birçok kadın için önemlidir. Doğum kontrol hapları doğrudan olmasa da dolaylı olarak kilo aldırabilir.

Doğum kontrol hapı doğrudan kilo almaya yol açmaz. Ancak doğum kontrol hapları, hormonal değişikliklere yol açtığından, kilo artışı görülmesine neden olabilir. Doğum kontrol hapları kullanan kadınların en çok merak ettikleri arasında doğum kontrol hapı kilo aldırır mı sorusu yer alsa da, bu konuda yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır.

Doğum kontrol haplarını düzenli kullanan kadınlarda kilo artışı görülmektedir. Ancak uzmanlara göre, bu durum, hormon değişikliklerine bağlı olarak, vücuttaki su tutma kapasitesinin yükselmesidir. Dolayısıyla doğum kontrol hapları nedeniyle alınan kilolar, hızlı bir şekilde kaybedilebilir. Ayrıca doğum kontrol hapları, ciddi kilo artışlarına yol açmaz. Düzenli kullanımda, 2-3 kilo artışa yol açabilen bu haplar, kullanılmayı bırakıldığında hızlı bir şekilde kilo verilebilir.

Doğum Kontrol Hapları İştah Açar Mı?

Doğum kontrol hapları, ilk kullanılmaya başlandığında, iştah artışına neden olabilir. Ancak uzun süreli kullanımlarda, genellikle böyle bir etki görülmez. Dolayısıyla, ilk aylarda doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak görülen kilo artışları nedeniyle, ilaçları bırakmak doğru değildir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların düzenli beslenmeye dikkat etmeleri ve spor yapmaları kilo artışını engeller.

Kilo Aldırmayan Doğum Kontrol Hapı Var Mı?

Doğum kontrol haplarının dolaylı olarak kilo artışına yol açmalarının sebebi, hormon düzeylerini etkilemesidir. Tüm doğum kontrol hapları, hormonları etkilediğinden, kilo artışına yol açmayan doğum kontrol hapı yoktur. Ancak doğum kontrol hapları, doğrudan kilo artışına neden olmadığı ve ilk dönemlerdeki kullanımdan sonra, kiloya yol açabilecek bir etki yaratmadıkları için, sürekli kullanımda kiloyu artıran bir etki yaratmazlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen