Dış Gebelik

Çoğu zaman bir fallop tüpünde rahmin dışında yuvalanan bir gebeliktir. Erken tanı ve tedavi etkindir. Tanı ve tedavide geç kalınırsa gebelik, tüp içinde gelişmesini sürdürecek ve sonunda tüp patlayacaktır. Bu da belki gebe kalındığında döllenmiş yumurtaların rahme taşınma olanağını yok edecektir. Bu durumda bir tüpe müdahale edilmezse annenin hayatını da tehdit edebilir. Dış Gebelik Belirtileri […]

Çoğu zaman bir fallop tüpünde rahmin dışında yuvalanan bir gebeliktir. Erken tanı ve tedavi etkindir. Tanı ve tedavide geç kalınırsa gebelik, tüp içinde gelişmesini sürdürecek ve sonunda tüp patlayacaktır. Bu da belki gebe kalındığında döllenmiş yumurtaların rahme taşınma olanağını yok edecektir. Bu durumda bir tüpe müdahale edilmezse annenin hayatını da tehdit edebilir.

Dış Gebelik Belirtileri

Kasılmak (spazmodik), kramp ağrıları ve yumuşaklık karnın bir yanından başlayarak tümüne yayılır, ağrı karın zorlandığı durumlarda, öksürük ya da hareketlerle daha da şiddetlenebilir. Çoğu zaman ağrıdan günlerce hatta haftalarca öncesinden kesintili veya sürekli şekilde vajinadan gelen kahverengi damlalar veya hafif bir kanama görülür, bazen bulantı ve kusma, baş dönmesi veya halsizlik, omuz ağrısı veya zihinsel baskı his-sedilebilir. Eğer tüp yatılırsa (ağır şiddetli) bir kanama, şok belirtileri (hızlı, zayıf nabız, soğuk, nemli bir cilt ve baygınlık) yaygındır. Leğen bölgesine tamamen yayılmadan önce kısa bir süre şiddetli ve sabit bir hal alır.

Dış Gebelik Tedavisi

Hastaneye hemen yetiştirmek önemlidir. Dış gebeliğin erken tanı ve tedavisi için tıptaki yeni teknikler, riski büyük ölçüde azaltırken, annenin doğurganlığını koruma şansını da artırmıştır.

Tanı genellikle iki yöntemi birlikte kullanma yoluyla yapılır: (1) Annenin kanındaki hCG hormon düzeyini izleyen bir dizi çok duyarlı test (eğer gebelik ilerledikçe hCG düzeyleri düşer yükselmezse muhtemelen fallop tüpünde, anormal bir gebelikten şüphe edilir) ve (2) Rahim ve falllop tüplerini görebilmek için yüksek çözünümlü ultrason ile görüntüleme (rahimde su kesesinin yokluğu her zaman görülemezse de fallop tüpünde gelişen bir gebelik dış gebeliğin göstergeleridir). Eğer herhangi bir kuşku varsa, doğrulanması çoğu zaman, göbekten sokulan minik bir a-raç (laparoskop) ile tüpler doğrudan incelenerek yapılır. Bunlar gibi yüksek teknolojiye dayalı tanı araçları dış gebeliğin erken tanısını ve %80’inin yırtılma olmadan yakalanmasını mümkün kılmıştır.

Dış bir gebeliğin başarıyla tedavisi de yüksek teknolojili tıbba dayanmaktadır. Genellikle Laparoskopi (biri göbekte görüşü sağlayan alet olan laporaskopun sokulabilmesi için ve öbürü kamın daha aşağı bir bölümünde cerrahi aletler için, iki küçük keşi yoluyla gerçekleştirilecek) bir cerrahi çözüm önerilir. Çünkü bu yöntem, kadının hastanede kalma hem de iyileşme süresinin daha kısa olmasına imkan verir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen