Çocuklarda Uyurgezerlik

Uyurgezerlik çoğunlukla uyku halindeyken kalkarak dolaşma olarak tanımlanır. Bu sorun genellikle 4-8 yaş arasındaki çocukları etkisi altına alır. Çocuklarda uyurgezerlik ciddi bir sağlık sorununa bağlanmasa da, uyurgezerlik yapılan dönemde yaralanma gibi etkiler meydana gelebilir. Çocukluk döneminde başlayan uyurgezerlik sorunu, ergenlik dönemine girilmesiyle kendiliğinden geçebilir. Çocuklarda uyurgezerlik nasıl belirti verir? Uyurgezerlik uykunun REM döneminde meydana gelir. […]

Uyurgezerlik çoğunlukla uyku halindeyken kalkarak dolaşma olarak tanımlanır. Bu sorun genellikle 4-8 yaş arasındaki çocukları etkisi altına alır. Çocuklarda uyurgezerlik ciddi bir sağlık sorununa bağlanmasa da, uyurgezerlik yapılan dönemde yaralanma gibi etkiler meydana gelebilir. Çocukluk döneminde başlayan uyurgezerlik sorunu, ergenlik dönemine girilmesiyle kendiliğinden geçebilir.

Çocuklarda uyurgezerlik nasıl belirti verir?

Uyurgezerlik uykunun REM döneminde meydana gelir. Yani bu dönem uykunun rüyasız geçen uyku dönemidir. Çocuklar bu dönemde yatağın içinde ayağa kalkarak, yatakta gözlerini açarak, anlamsız şekilde bakıp evin içinde dolaşabilirler. Hatta bu sırada bir şeyler atıştırabilirler. Konuşabilir, kâbus gördüklerinde çığlık atabilirler. Çocuklar uyurgezer oldukları süreçte uyanma sorunu yaşarlar. Bu durum geceleri uykuya daldıktan 1-2 saat sonra olabilir. Ayrıca gece boyunca birkaç defa yaşanabilir.

 • Hastaların gözleri açık ve bakışları sabit haldedir.
 • Yüzlerinde herhangi bir ifade bulunmaz.
 • Uyurgezerlik döneminde kendilerine bir şey sorulduğunda cevap vermezler ya da saçmalarlar.
 • Uykuda olmalarına rağmen, uyanık gibi görünürler.
 • Çocukların uyandırılması halinde, kafalarının bulanık olduğu görülür.
 • Uyandıktan sonra yaptıkları herhangi bir şeyi hatırlayamazlar.

Çocuklarda uyurgezerliğin nedeni nedir?

Uyurgezerlik genellikle çocukluk dönemlerinde oluşur. Yapılan bir tespite göre, aynı yumurta ikizi olan çocuklarda daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Uyku sorunu olan çocuklarda, magnezyum eksikliğinde, kaygı yaşandığında, stresli dönemlerde, grip gibi rahatsızlıkların yaşandığı zamanlar uyurgezerliğin tetiklendiği süreçlerdir. Bazı araştırmalarda uyurgezerliğin kalıtsal olarak etkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle ailede bu sorunun olması halinde, çocuklara daha fazla dikkat edilmelidir.

Çocuklarda uyurgezerlik olduğunda ne yapılmalıdır?

Tedaviye başlamadan önce, çocuğun uyurgezer olduğunun görülmesi ya da yaralanma gibi etkilerin sonucunda çocuğun bunu kendinin fark etmesi gerekir. Çünkü uyurgezerliği tespit edecek kan testi gibi uygulamalar bulunmamaktadır. Çocukların bu nedenle sakatlanmasını engellemek çok önemlidir. Yapılacak rahatlama egzersizleri, dinlenme ve uyarıcı ilaçlar bu konuda faydalı olabilir. Ancak uyurgezerlik için uygulanacak özel bir tedavi bulunmamaktadır. Çocuğun uyurgezer olduğu biliniyorsa, aileden birisi onu hemen yatağına yönlendirmelidir. Çocuğun bu esnada uyandırılması tehlikeli olmasa da, kendisi için yıkıcı bir etki yaratabilir. Uyurgezerlik sırasında çocuğun kendisine zarar vermemesi için evin içinde önlemler alınmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen