Çocuklarda Kekemelik

Bireylerde konuşmanın akıcılığı ve ritmiyle alakalı olan iletişim bozukluğu kekemelik olarak değerlendirilir. Akıcı olan konuşmalarda zamanlama ve ritim önemli olduğundan, vurgulama, hız ve doğru yerde duraklamalarda farklılıklar olsa da, kelimeler ve sözcük gruplarının kendiliğinden akması gerekir. Akıcılığın uygunsuz duraklamalarla, bozukluklarla, tekrarlarla bozulması halinde konuşmanın doğallığı etkilenir. Hece, ses ve kelimelerde yapılan uzatmalar, tekrarlar ya da […]

Bireylerde konuşmanın akıcılığı ve ritmiyle alakalı olan iletişim bozukluğu kekemelik olarak değerlendirilir. Akıcı olan konuşmalarda zamanlama ve ritim önemli olduğundan, vurgulama, hız ve doğru yerde duraklamalarda farklılıklar olsa da, kelimeler ve sözcük gruplarının kendiliğinden akması gerekir. Akıcılığın uygunsuz duraklamalarla, bozukluklarla, tekrarlarla bozulması halinde konuşmanın doğallığı etkilenir. Hece, ses ve kelimelerde yapılan uzatmalar, tekrarlar ya da duraksamalarda konuşmanın akıcılığı bozulursa, burada kekemelik sorunu yaşanır. Konuşmacının ne söylediği değil, bu durumda nasıl konuştuğu dikkat çekici olur. Konuşmayı yapan kişi bunu fark ederse, kekemeliğe korku ve endişe duyguları eşlik eder. Bazen belirgin şekilde yüz ve vücut hareketleriyle konuşmaya dâhil olunur.

Kekemelik hangi yaşlarda ve cinsiyette etkili olur?

Kekemelik daha çok dil gelişiminin olduğu erken dönemde yani 2-6 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında okul dönemindeki çocuklarda ya da yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Çocuklarda kekemelik sorunu erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha çok ve şiddetli olarak yaşanır. Aynı zamanda erkek çocuklarda sürekliliği de daha fazla olur.

Çocuklarda kekemeliğin sebebi nedir?

Kekemeliğin nedenleri hakkında farklı görüşler vardır. Uzmanlar tarafından bu sorun yapısal bir bozukluk, sonradan öğrenilen bir davranış, çevresel etkenlerden dolayı meydana gelen bir sorun ya da bir direniş belirtisi gibi sebeplere bağlanır. Genetik olarak kekemeliğin yaşandığına dair bazı çalışmalar yapılmaktadır. Fakat çalışmalarda henüz kesin olarak bir neden bağlanan bir rahatsızlık olarak tespit yapılmamıştır.

Çocuklarda kekemelik süreklilik arz eder mi?

Çocuklarda daha çok dil gelişimi döneminde normal olarak görülen bir kekemelik dönemi olur. Çocuklar bu dönemlerde kekemelik durumundan, kekeme olmadan kurtulabilir. 2-6 yaşlarında olan çocuklardaki düşünme hızı, kelimeleri çıkarabilme hızından daha yüksektir. Bu etkiyle çocuklarda geçici kekemelik dönemi yaşanabilir. Dil öğrenme döneminde geçici kekemelik yaşanması doğal kabul edilebilir. Kekeme çocuklarda konuşmaların bazı zamanlarda akıcı ve düzgün olduğu görülebilir. Bu durum iletişim kaygısının olmadığı ortamlarda, oyun oynama sırasında, şarkı söylemede daha fazla görülür.Çocuklarda kekemelik belirtilerinin ortadan kaldırması gerekir. Ancak kekeme olan çocuğunkendisine, çevresindekilere ve konuşmasına olan tutumunun değiştirilmesi de önemlidir. Yani yapamam halinin, yapabilirim pozisyonuna geçirilmesi gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen