Çocuklarda Boy Kilo Cetveli

Bebeklerde boy kilo oranı; genetik faktörlere, doğum şekline, anne karnındaki beslenmeye ve ilk dönem beslenmesine bağlı olarak belirlenir.

Çocuklarda boy ve kilo oranı, çocuğun sağlıklı gelişimi açısından önemli bir kriterdir. Bazı çocukların boyu ortalamaya göre uzun veya kısa olabilir. Ancak önemli olan, çocuğun boyu ve kilosunun orantılı olmasıdır.

Boy ve kilo orantısında, doğum oldukça etkilidir. Çok zayıf doğan bebekler, genellikle ilk 5 yaş boyunca zayıf kiloludur. Bebeğin çok zayıf ya da çok kilolu doğması durumunda, gelişimi sürekli olarak takip edilmelidir. Bu şekilde çocuklarda ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek sorunlar önlenmiş olur.

Çocukların ortalama doğum kilosu, erkek bebekler için 2.8 kilo ile 4 kilo arasındadır. Kız bebekler için ise ortalama olarak 2.5 kilo ile 3.6 kilo normal kabul edilmektedir.

Çocuklarda boy ve kilo orantısı oldukça önemlidir. Çocuğun sağlıklı gelişimi açısından boy ve kilo oranı gözlemlenmeli ve boy-kilo oranında ciddi bir orantısızlık olduğunda, çocuk gelişim uzmanlarından yardım alınmalıdır.

Bebeklerde boy kilo cetveli, ortalama olarak tablodaki gibidir:boy

Bebeklerin boy kilo oranı, genetik özelliklerine, gebelik döneminde annenin beslenmesine, doğum anına ve bebeğin beslenmesine bağlı olarak değişebilir. Bebeklerin boy kilo oranı genellikle ebeveynleri ile benzerlik gösterir. Ancak bazı durumlarda, bebek ebeveynlerine oranla çok uzun ya da çok kısa boylu olabilir. Bunun sebebi çoğunlukla erken doğum, yetersiz beslenmeye bağlı gelişim geriliği ya da doğum anında meydana gelen olumsuzluklardır.

Bebeklerin boy ve kilo oranına ilk 12 ay ve ilk 36 ayda dikkat edilmesi, bebeğin normal değerler dışında gelişim göstermesi durumunda ise doktora başvurulması oldukça önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen