Çocuklarda Banyo Korkusu

Birçok ailenin ortak derdidir çocuklarının banyoya girmek istememesi, banyo yaparken çığlıklar atması. Yetişkin olarak bize biraz saçma gelebilir bu korku fakat zamanında bizim de korktuğumuzu unutmamamız gerekir. Bebeğinizi zorla banyo küvetinin içine sokarak onu korktuğu şeyle zorla yüzleştirerek korkusunu yenmesini sağlayamazsınız. İzlemeniz gereken yol sabırlı bir şekilde bebeğinize banyonun korkulmayacak bir yer olduğunu göstermektir. Küvete […]

Birçok ailenin ortak derdidir çocuklarının banyoya girmek istememesi, banyo yaparken çığlıklar atması. Yetişkin olarak bize biraz saçma gelebilir bu korku fakat zamanında bizim de korktuğumuzu unutmamamız gerekir. Bebeğinizi zorla banyo küvetinin içine sokarak onu korktuğu şeyle zorla yüzleştirerek korkusunu yenmesini sağlayamazsınız. İzlemeniz gereken yol sabırlı bir şekilde bebeğinize banyonun korkulmayacak bir yer olduğunu göstermektir.

Küvete Alternatif Bulun: Banyo küvetinde yıkanmayı sevmiyorsa bebek küvetinde yıkamayı deneyin. Eğer yine istemiyor ve rahatsız oluyorsa sünger banyosuna devam etmelisiniz.

Kuru Küvette Oynatın: Küvete alışabilmesi için küveti su doldurmadan içine çocuğunuzun sevdiği oyuncakları doldurun. Bebeğinizin kaymaması için küvetin içine paspas atabilirsiniz. Bırakın küvetin içinde oyuncaklarıyla oynasın ve küvetin içine alışarak banyo ortamını sevsin. Tabi ki bu aşamada bebeğinizi yalnız bırakmayın, yanında olun.

Örnek Gösterin: Bebeğinizin yanında bir başka bebeği yıkayın ve yıkama işlemini yaparken bebeğinizin de ona dokunmasına izin verin. Eğer bebeğiniz yeterince büyük değilse sadece bakmakla yetinsin.

En iyisi ıslak eğlenceler: Birçok bebek leğen su doluyken içindeki oyuncaklarıyla oynamayı sever. Leğeni su ve şampuanla doldurarak köpürtün ve içine de sevdiği oyuncakları atın. Leğeni bebeğinizin yanına koyarak sizin gözetiminizde leğendeki suyla oynamasına izin verin. Bu yöntem çocuğunuzun su korkusunu yenmesine ve alışmasına yardımcı olacaktır.

Arkadaş Sistemi: Bebeğinizle beraber banyoya girmeyi deneyin. Beraber banyo yapmayı birçok bebek sever. Alıştıktan sonra tek başına yıkabilirsiniz.

SABIR SABIR SABIR: Eninde sonunda bebeğiniz küvete girecek ve banyo yapmayı sevecektir. Sakın baskı yapmayın ve kendi haline bırakın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen