Çikolata Kisti

Çikolata kisti, kadınlarda en fazla görülen rahim kistleri arasında yer alır. Ayrıca çikolata kisti (endometriozis) en yaygın kısırlık nedenleri arasında yer alır.

Çikolata kisti, rahmin iç katmanında bulunan endometrium, menstrüasyon periyotlarında rahmin farklı yerlerine yerleşerek kalınlaşması durumuna verilen addır. Endometrium, rahmin iç katmanı dışında, diğer yerlerde de kalınlaştığında, menstrüasyon döngüsü sonrasında döküntülere yol açar.

Çikolata kisti yani endometriozis, bazı kadınlarda şiddetli ağrıya yol açan regl kanamalarına, cinsel ilişki sonrası ağrıya neden olabilir. Nedeni tam olarak belirlenemeyen çikolata kisti (endometriozis) ortalama olarak her 10 kadından 1’inde görülmektedir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

1.Regl dönemlerinin sancılı geçmesi,

2.Cinsel ilişki sırasında, vajinada ağrı veya kanama,

3.Karın, bel ve sırt bölgesinde, regl döneminde artan ağrılar,

4.İshal ve kabızlık durumu,

5.Sistis olmamasına karşın, idrar yaparken yanma hissi.

Çikolata kistinin en sık görülen belirtileri bunlar olduğu gibi, çikolata kisti tedavi edilmediği durumlarda, kısırlığa yol açabilir. Kadınlarda görülen kısırlığın en yaygın nedenleri arasında çikolata kisti yer almaktadır.

Çikolata Kisti Teşhisi

Çikolata kisti teşhisi, hastanın şikayetlerinden yola çıkarak yapılan testlerle belirlenir. Regl döneminin çok ağrılı geçmesi, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama görülmesi gibi sık rastlanan belirtiler gösteren hastalara, ultrason yapılarak, çikolata kisti olup olmadığı tespit edilebilir. Ultrason ile çikolata kistinin teşhis oranı %90 oranındadır.

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti tedavisi, hastalığın şiddetine göre farklı uygulamalarla yapılabilir. Çikolata kisti olan ancak ciddi ağrılar çekmeyen hastalar için ilaç tedavisi uygulaması daha yaygındır. İlaç tedavisi bu tür hastalarda kısırlığın oluşmasını engellemeye yarar. Regl dönemlerinde ve cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrılar yaşayan hastalar için ise hem ilaç tedavisi hem de cerrahi müdahale etkili bir tedavi yöntemidir. Çikolata kisti tedavisi için en yaygın şekilde uygulanan tedavi yöntemleri şöyledir:

1.Gözlem

2.Hormon tedavisi

3.İlaç tedavileri

4.Cerrahi müdahale

5.Rahim ve yumurtalıkların alınması

Çikolata kisti tedavisi için, rahim ve yumurtalıkların alınması yöntemi, en son uygulanan tedavi biçimdir. Rahim ve yumurtalıklar, hastanın yaşına ve hastalığı yaşama şiddetine bağlı olarak uygulanabilen bir tedavidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen