Bebeklere Klasik Müzik Dinletmek

Mozart’ın “Eine Kleine Nachtmusik”i veya Beethoven’ın “Ode to Joy’u bebeğinizi daha zeki yapar mı? “Mozart etkisi” olarak bilinen bu düşünce, hamilelik döneminde bebeğe klasik müzik dinletilmesinin bebeğin daha zeki olmasını sağlayacağını varsayar. Ancak klasik müziğin doğum öncesinde bebeklere bir yararının dokunduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Son 15 yıldır yapılan çalışmalarda klasik müziğin sınava giren […]

Mozart’ın “Eine Kleine Nachtmusik”i veya Beethoven’ın “Ode to Joy’u bebeğinizi daha zeki yapar mı? “Mozart etkisi” olarak bilinen bu düşünce, hamilelik döneminde bebeğe klasik müzik dinletilmesinin bebeğin daha zeki olmasını sağlayacağını varsayar. Ancak klasik müziğin doğum öncesinde bebeklere bir yararının dokunduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Son 15 yıldır yapılan çalışmalarda klasik müziğin sınava giren öğrencilerde ve diğer mantıksal uzamsal beceri testlerinde yararlı olduğuna dair kanıtlar sunulmuş olsa da, küçük bebeklerde zeka gelişimine yönelik bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak müzik eğitimcisi ve yazar Bonnie Ward Simon’a göre bebeklere erken dönemde klasik veya jaz gibi diğer kompleks müzik türlerinin dinletilmesi bebeğin duyularının gelişimine yardımcı olur.

Simon küçük bebeğinin bir parça hanımeli yaprağını koklamaya çalıştığını gördüğünde şaşırır. Bebeğinin koku, görme veya sözlü iletişim gibi faaliyetlerle duyularını çalıştırmaya çabaladığını farkeder. Simon bunu şöyle açıklıyor:

“Duyuları geliştirmeyi bir düşünün. Bebeğinizin her gün gördüğü birçok şey var. Peki ya duyduğu? Bebeğiniz çoğunlukla sizin sesinizden başka bir şey duymuyor mu? Bebeğinize erkenden birşeyler dinletmeye başlatırsanız, bu duyusunu erkenden geliştirmiş olursunuz.
New Mexico Üniversitesi Pediatri Profesörü Victor Strasburger klasik müziğin bebeğin zekası üzerinde etkili olup olmadığının bilinmediğini söylüyor: “Tv ve bebek videoları izlemenin bebekler için potansiyel olarak zararlı olduğunu biliyoruz. Ama bebeklere müzik dinletmek hakkında pek bir şey bilmiyoruz”.

Mozart’dan Küçük Bir Yardım

“Mozart Etkisi” kavramı ilk olarak Fransız araştırmacı Dr. Alfred A. Tomatisin’in 1991 yılında yayınladığı “Neden Mozart?” isimli kitabında anılmıştır. Tomatisin bu kitabında 30 yıl boyunca sürdürdüğü Mozart’ın engelli çocukların öğrenmesine katkısıyla ilgili araştırmalarını sunmaktadır. Bu etkiyle ilgili bazı çalışmalar olsa da, kanıtlar oldukça azdır. Bu araştırmalardan ilki 1993 yılında, çeşitli uzamsal akıl yürütme görevlerini yerine getirmeden önce 10 dakika Mozart dinleyen çocuklar ile sessiz bir ortamda bekleyen çocukları karşılaştırmaktadır. Testte mozart dinleyen çocuklar daha iyi performans göstermiştir.

Simon “Kanıtları görüyorsunuz. İnsanların bir test sınavından önce dört farklı müzik türü dinletildiği çalışmalar var. Bazıları müzik dinlemiyor, bazıları başka bir tür müzik dinliyor, bazıları ise klasik müzik dinliyor. Mozart dinleyenler testte daha başarılı oluyor. Bu bir tür beyin ısınması gibi. Beynimizin de diğer kaslarımız gibi egzersize ihtiyacı var. Klasik ve kompleks müzikler beyin için bu imkanı sağlıyor” demektedir.

Diğer yandan Alman Araştırma Bakanlığı tarafından bu yıl yayınlanan bir çalışmada müzik ve zeka ilişkisi incelenmiş ve “Mozart veya başka sevilen herhangi bir müziğin dinlenmesinin insanları daha zeki yapmayacağı” sonucuna varılmıştır. Ancak müzik derslerinin çocuğun IQ seviyesini uzun vadede yükseltip yükseltmediğinin araştırılması önerilmiştir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen