Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Çevrenizdeki insanlardan daha bir yaşına gelmeden tuvalet alışkanlığı kazanan, çişini kakasını söyleyen efsane bebekleri duymuşsunuzdur. Adı üzerinde onlar efsanedir ve gerçeklik payı yoktur. Biz normal bebekler üzerinden nasıl tuvalet eğitimi verileceği konusuna değinelim. Ne Yaptığını Bilmeli: Genelde çocuğunuzun kakasını yaptığı çok rahat anlaşılır. Kızarır, bozarır, bir oyun oynarken çömelir ve sessizleşir. Bebeğinizin kakasını yaptığı anı […]

Çevrenizdeki insanlardan daha bir yaşına gelmeden tuvalet alışkanlığı kazanan, çişini kakasını söyleyen efsane bebekleri duymuşsunuzdur. Adı üzerinde onlar efsanedir ve gerçeklik payı yoktur. Biz normal bebekler üzerinden nasıl tuvalet eğitimi verileceği konusuna değinelim.

Ne Yaptığını Bilmeli: Genelde çocuğunuzun kakasını yaptığı çok rahat anlaşılır. Kızarır, bozarır, bir oyun oynarken çömelir ve sessizleşir. Bebeğinizin kakasını yaptığı anı yakaladığınızda ona her defasında aynı kelimeyle ne yaptığını söyleyin. Bebeğinizin altını değiştirdikten sonra kirli bezi ona da gösterin. Fakat iş idrara geldiğinde çocuğunuzun idrarını yaptığını anlamak imkânsıza yakındır. Fakat bebeğinizi banyo yaparken ya da bezini değiştirirken idrar yaptığını görürseniz ona ne yaptığını her seferinde aynı kelimelerle anlatın.

Sizi tuvalette görmesini sağlayın: Çocuklar doğanın en mükemmel taklitçilerindedir. Siz tuvaletinizi yaparken çocuğunuzu dışarı çıkarmak yerine onu içeri alın ve ne yaptığınızı ona işaretlerle ve sesli bir şekilde anlatın. Ona bütün yetişkinlerin tuvaletini yaptıklarını, bunun çok normal bir olay olduğunu anlatın. Hatta tuvaletinizi yaptıktan sonra sifonu çocuğunuz çeksin ve suyun o pisliği akıttığını görsün. Eğer kendisi de denemek isterse sakın engel olmayın. Bir lazımlık alın ve çocuğunuz yanınızdayken tuvaletini yapmaya çalışsın.

Kakasını Yapınca Kötü Davranmayın: Çocuğunuz tuvaletini yaptığında ona sakın kötü davranmayın. Altını değiştirirken yüzünüzü ekşitmeyin ve kızmayın. Kendi isteği dışında onu lazımlığa yapmaya zorlamayın. Bebeğinizi cesaretlendirin ve bekleyin. İkinci ya da üçüncü yaş gününde tuvalet eğitimi için hazır olacaklardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen