Bebeklerde Tırnak Bakımı

Birçok anne bana yeni doğan bebeklerinin tırnaklarını kesmek istemez, onlara zarar vereceğinden endişe eder. Fakat ellerini yeterince kontrol edemeyen bebekler, uzamış tırnaklarıyla yüzlerini çizebilir ve kendilerine zarar verebilirler. Eğer tırnakları uzamış ve kesmemişseniz kendisine zarar vermemesi için bebeğinizin eline mutlaka bir eldiven geçirin. Yeni doğan bir bebeğin tırnağını kesmek kâğıt kesmekten daha zor değildir. Fakat […]

Birçok anne bana yeni doğan bebeklerinin tırnaklarını kesmek istemez, onlara zarar vereceğinden endişe eder. Fakat ellerini yeterince kontrol edemeyen bebekler, uzamış tırnaklarıyla yüzlerini çizebilir ve kendilerine zarar verebilirler. Eğer tırnakları uzamış ve kesmemişseniz kendisine zarar vermemesi için bebeğinizin eline mutlaka bir eldiven geçirin.

Yeni doğan bir bebeğin tırnağını kesmek kâğıt kesmekten daha zor değildir. Fakat bebeğinizin tırnağını keserken, bebeğinizi sabit bir şekilde tutmak gerçekten zordur. Bu yüzden siz bebeğin tırnağını keserken bir başkası da onu sabit tutmaya çalışmalıdır. Ya da tırnak kesme işlemini bebeğiniz uyurken yapmalısınız.

Bebeğinizin tırnağını yetişkinler için üretilmiş olan tırnak makasları ile kesmeyiniz. Bu tırnak makasları bebeğinizin parmağına zarar verebilir. Bunun için bebekler için özel üretilmiş yuvarlak uçlu, küçük tırnak makaslarını kullanmalısınız. Bebeğinizin tırnağını keserken tırnağın altındaki deriyi tırnak makasının eğesiyle içe doğru iterek derinin sıkışmasını ve kanamasını önleyebilirsiniz.

Bütün önlemleri almış dahi olsanız bazen bebeğinizin parmağı kanayabilir. Sakın panik yapmayın ve sakin olun. Bu durumda temiz bir bezle kanayan yeri bastırın ve kanamanın durmasını bekleyin. Kanama durduktan sonra yara bandına gerek yoktur.

Editörden: Biri bir aylık diğeri 13 aylık 2 tane bebeğim var ve eşim bebeklere zarar vermekten korktuğu için tırnaklarını kesmek istemiyor. İkisinin de tırnakları çok uzun ve kendilerine zarar vermemesi için genelde ellerine eldiven takıyor. Fakat bebeklerimi sevmek için kucağıma aldığımda biri boğazımı diğeri yanağımı, yüzümü tırmalıyor. Değerli anne babalar, sakın bebeğime zarar veririm diye ikinize de zarar vermeyin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen