Bebeklerde İshal

İshal bebeklerde oldukça önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmeyen bebeklerde, ishalin aşırı oranda su ve tuz kaybına neden olması son derece tehlikelidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal daha az rastlanmaktadır. Bunun nedeni anne sütünde olan maddelerin ishale sebep mikroorganizmaları engellemesidir. Bebeklerde sık sulu dışkılamanın olması, dışkı sıklığının artması, dışkının sümüksü […]

İshal bebeklerde oldukça önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmeyen bebeklerde, ishalin aşırı oranda su ve tuz kaybına neden olması son derece tehlikelidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal daha az rastlanmaktadır. Bunun nedeni anne sütünde olan maddelerin ishale sebep mikroorganizmaları engellemesidir. Bebeklerde sık sulu dışkılamanın olması, dışkı sıklığının artması, dışkının sümüksü olması, bazı hallerde kusmanın olması ishalin belirtileri arasındadır. Özellikle yaz aylarında oluşan ishal, farklı sebeplerle oluşabilir. Bebeklerin ishalden korunması için besinlerin çok iyi yıkanması ve hijyen kurallarına uyulması gerekir.

Bebeklerde ishale neden olan sebepler nelerdir?

 • Hastalık nedeniyle
 • Diş çıkarma dönemlerinde
 • Bazı gıdalara karşı hassasiyet
 • Fazla miktarda meyve ve meyve suyu tüketilmesi
 • Bağırsaklarda mikrobik enfeksiyon gelişimi
 • Hastalıklarda uygulanan antibiyotik tedavisi

Bebeklerde ishal ne zaman önemsenmelidir?

Bebeklerde ishalle birlikte sıvı kaybı, kusma, halsizlik ve ateş etkileri görülmesi halinde mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Bu tür ishaller virüs kaynaklı olabilir. Bunlar ağız, dışkı ve temasla bulaşır. Hatta solunum yoluyla da bulaştığı belirlenmiştir. Bebekleri 3-8 gün boyunca yoğun olarak etkileyebilir. Bebeğin hızla kilo kaybetmesine neden olur. Bu nedenle acilen önlem alınmalıdır.

Bebeklerde ishal tedavisi nasıl yapılır?

İshal tedavisi sebeplerine bağlı olarak yapılır. Virüslerden dolayı oluşan ishallerde bebeklerin korunmalarına yardımcı olmak için, ilk altı ay içinde aşılanması uygun olur. Bu tür ishaller oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu aşı eğer bebek altı aylık oluncaya kadar yaptırılmazsa, daha sonra uygulanmıyor. Aşılanan bebekler virüslerden olan ishallere yakalanmış olsa da, bunu hafif şekilde atlatıyor. İshal tedavisinde en büyük etken bol miktarda sıvı alınmasının sağlanmasıdır. Ayrıca hijyen kurallarına önem verilmelidir. Anne ve babanın da el ve vücut temizliğine dikkat etmesi gerekir. Bebeklerin sağlıklı olan bebeklerle temasına engel olunmalıdır. Bu sayede ishalin yayılması önlenebilir. Başka nedenlerden oluşan ishal sorunlarında diyet ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak ilaçların doktor önerisiyle kullanılması gerekir. Bu süreçte bebek anne sütüyle besleniyorsa, anne sütü verilmeye devam edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  İlk Yorum Hakkı Senin!

  Bildir
  avatar
  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen