Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebekler ilk dişlerini yaklaşık olarak 7. ayın ortalarında çıkarırlar. Bu bazen 3. ayda, bazen 12. ay ve sonrasında olabilir. Bu bebeğin genetik yapısına göre değişim gösterebilir. Ailede erken dönemde diş çıkarılmış ise, bebekte de dişler erken dönemde çıkar. Diş çıkarma dönemi oldukça huzursuzluk vericidir. Bebeklerin konuşma olanağı olsaydı, diş etlerinde olan acı hissini paylaşabilirlerdi. Bunu […]

Bebekler ilk dişlerini yaklaşık olarak 7. ayın ortalarında çıkarırlar. Bu bazen 3. ayda, bazen 12. ay ve sonrasında olabilir. Bu bebeğin genetik yapısına göre değişim gösterebilir. Ailede erken dönemde diş çıkarılmış ise, bebekte de dişler erken dönemde çıkar. Diş çıkarma dönemi oldukça huzursuzluk vericidir. Bebeklerin konuşma olanağı olsaydı, diş etlerinde olan acı hissini paylaşabilirlerdi. Bunu yapamadıklarından, anne ve babaların bu süreçte daha özenli olması gerekir. Bu süreçte belirtiler dişlerin çıkmasından 2-3 ay önce başlamaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma dönemindeki belirtiler nedir?

Salya akıtma: Bebeklerde diş çıkmadan 2-3 ay önce salya akışı olmaktadır. Bunun miktarı herkeste farklı olur.

Çene ve yüzde kızarıklık: Salya akışıyla birlikte, çene ve ağız çevresinde kızarıklık ve çatlak gelişimi olur. Bunun engellenmesi için, salyanın yumuşak hareketlerle silinmesi ve kurumaya engel olmak için nemlendirici kullanılması gerekir.

Hafif öksürük olması: Salyayla birlikte öksürük ve tıkanma oluşur. Öksürüğe eşlik eden nezle, alerji, soğuk algınlığı gibi etkilerin olmaması halinde, aileler endişe etmemelidir. Bebeklerin bu dönemde dikkat çekmek için başvurduğu bir yoldur.

Isırma: Diş çıkarma döneminde bebeklerde her şeyi ısırma eğilimi vardır. Bu acıyı hafifletmek, ağrıyı, sızıyı ve kaşıntıyı gidermek için yapılır.

Ağrı: Dişer çıkarken yaptığı bası yüzünden diş etinde enflamasyonu oluşur. Bazı bebekler şiddetli ağrılara sebep olan durum, bazılarında daha hafif ağrılara neden olur.

Huzursuzluk: Diş etinde artan enflamasyon, dişlerin yüzeye yaklaşmasıyla daha fazla ağrı yapar. Bu sürecin uzaması bebeğin huzursuzlaşmasına neden olur.

Beslenmeyi reddetmek: Diş çıkarma döneminde olan bebekler genellikle beslenmeyi reddeder. Katı besinlere karşı daha belirgin olan bu durum, bebeğin yemek yemesine engel olur. Bu yüzden sıvı besinlere ağırlık verilerek, bu süreç aşılmalıdır.

İshal: İshal bazı durumlarda dişlerle alakalı olabilir. Salya akışıyla artan tükürük salgısının bağırsak hareketlerini arttırması yüzünden ishal oluşabilir.

Uykusuzluk: Bebeğin uykuları diş çıkarma döneminde bozulabilir. Bu yüzden onlara güvende olduklarını hissettirmelisiniz.

Kulak çekiştirme ve yanakların kaşınması: Diş etindeki ağrı sinirler aracılığıyla yanaklara ve kulaklara kadar gidebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen