Bebekler ne zaman yüzebilir?

Bebekler ne zaman yüzebilir sorusunun cevabı tartışmalıdır. Bazı uzmanlar, bebeklerin doğuştan yüzebileceğini söylerken, bazıları ise bebeklerin üç yaşından sonra yüzebileceğini belirtmektedir.

Bebeklerin doğuştan yüzme yeteneğine sahip olduğu savı, birçok uzman tarafından reddedilmektedir. Yenidoğan bebeklerin su yüzeyine kolayca çıkabilmesinin sebebi, vücutlarındaki yağ oranının yüksek olmasıdır. Ellerini ve bacaklarını kontrol edemeyen bebeklerin, suda yüzebileceğini düşünmek yanlıştır.

Bebekler Yüzmeyi Nasıl Öğrenir?

Bebekler ne zaman yüzebilir, sorusunun cevabı, hem bebeğin gelişimi hem de eğitimi ile ilgilidir. Bir yaşından küçük bebekler, yüzme eğitimi almaları durumunda, kısa sürede yüzmeyi öğrenebilir. Ancak bunun için bebeğin ellerini ve ayaklarını kontrol etme becerisinin gelişmiş olması şarttır. Emeklemeye başlamamış bebeklerin yüzmesi, oldukça zordur.

Bebeklerin büyük bölümü, doğru eğitim almaları durumunda, bir yaşından itibaren yüzmeye başlayabilir. Yüzmek, bebeklerin hem kas sistemlerini çalıştırır hem de vücut hareket kabiliyetlerini olumlu yönde etkiler. Bu nedenle, ebeveynlerin erken yaştan itibaren bebeğin yüzmesini sağlayacak ortam yaratmaları önemlidir.

Yüzmenin Bebeğe Faydaları

Bebeğin erken yaşta yüzme öğrenmesi, sağlıklı büyümesini sağlayacağı gibi, sporla ilgili yeteneklerini de artırır. Birçok ebeveyn, erken yaşta bebeğinin yüzme öğrenmesini sağlayarak, bebeğini yüzme ya da başka bir spor dalında başarılı bir şekilde yetiştirmeyi düşünmektedir. Erken yaşta spor yapmaya başlayan bir bebeğin, diğer bebeklere oranla, yüzme ve diğer spor dallarında başarılı olma ihtimali çok daha yüksektir.

Yüzmeye başlayan bebeklerin, sürekli olarak kontrol altında tutulması oldukça önemlidir. Bebeklerin, nefes alma refleksleri, yetişkinlerden farklı olduğundan, 3 yaşından küçük çocukların suda yalnız bırakılmaları boğulmalarına yol açabilir. Suyun içinde oluşabilecek kas kasılmaları, çarpma ya da soluksuz kalma gibi durumlara karşı, bebeğin su içerisindeyken bir yetişkin gözetiminde olması şarttır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen