Bebekler ne zaman yürür?

Bebekler ne zaman yürür, bebeğinizin yürüme becerisi ne zaman gelişir. Detaylar yazının devamında …

Yürüme Becerisi Ne Zaman Gelişir?
Bebeğiniz ilk yıl boyunca vücudunun her bölgesindeki kas gücünü ve koordinasyonu geliştirmekle meşguldür. Ayağa kalkıp yürümeden önce oturmayı, yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. Yürümeye başlamak ise onlar için özgüven ve denge kazanmaktır.

Çoğu bebek 9-12 aylık dönemde ilk adımlarını atmaya başlar. 14-15 aylık dönemde ise normal bir şekilde yürüyebilirler. Bebeğiniz bu dönemde hala iyi bir şekilde yürümüyorsa bile endişelenmeyin. Bazı bebekler 16-17 aylık olana kadar yürüme becerisini geliştirmeye devam edebilir.

Yürüme Becerisi Nasıl Gelişir?
Yeni doğan bebeklerin bacakları henüz ağırlıklarını taşıyabilecek kadar güçlü değildir. Birkaç aylık olduğunda bebeğinizi kollarından tutarak kaldırdığınızda adım atmaya çalışır. Bu tamamen refleksif bir davranıştır ve birkaç ay boyunca devam eder.

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda otururken onu kalçanızın üzerinde ayağa kaldırmaya çalışın. Bu faaliyet sırasında zıplama benzeri bir hareket ile bebeğinizin bacak kasları gelişir ve onu yuvarlanma, oturma ve emekleme gibi hareketlere hazırlar.

9 aylık dönemde bebeğiniz muhtemelen bir yere tutunarak ayağa kalkmaya çalışacaktır. 9-10 ay arasında bebek dizlerini eğmeyi, ayaktayken oturma pozisyonuna geçmeyi öğrenir.

Ayakta durmayı yaklaşık 12 aylıkken tam olarak öğrendiğinde, bir mobilyadan diğerine geçerek etrafta gezinmeye çalışırlar. Bu dönemde ilk adımları için hazırlık yapmaktadırlar.

Bu süre boyunca eğilmek, çömelmek, biryere tutunup ayakta dururken yerdeki bir nesneyi almak gibi egzersizler yapalar. Hatta elinizden tutarak yürüyebilirler. Ancak tek başlarına yürümeleri için hala birkaç haftaya ihtiyaçları vardır.

12. ayı doldurduktan kısa bir süre sonra bebekler kendi başlarına yürüyebilir. Ancak bebeğiniz bu dönemde hala yürümüyorsa endişelenmeyin. Birkaç hafta daha sabretmeniz gerekebilir.

Dikkat! Amerikan Pediyatri Akademisi bebek yürüteçlerinin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir. Bebek yürüteçleri bebekler için etrafta gezinmeyi oldukça kolay hale getirerek bebeğin üst bacak kaslarının doğru bir şekilde gelişmesini önlemektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

  Kimler Neler Demiş?

  2 Yorum - "Bebekler ne zaman yürür?"

  Bildir
  avatar
  Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
  feride
  Ziyaretçi

  bebeğim 13 yaşında ve yürürken sürekli düşüyor. bu durum normal mi

  Dila
  Ziyaretçi

  Abla Ben 10 yaşındayım kuzenim de 14.aydan sonra yürümeye başladı ve çok güzel yüzüyor yani normal??

  wpDiscuz
Facebook'ta Beğen