Bebekler ne zaman yoğurt yiyebilir?

Bebekler, altıncı aydan itibaren yoğurt yemeye başlayabilir. Yoğurt birçok bebeğin sevdiği bir gıda olmasının yanı sıra, bebeklerin vitamin ve protein ihtiyaçlarını karşıladığından, bebekler için önemli bir besin kaynağıdır.

Kalsiyum, protein ve B12 vitamini açısından zengin olan yoğurt, bebek beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Ek besinlere geçen bebeklerin, en kolay sindirebilecekleri gıdaların başında gelen yoğurt, bebeklere altıncı aydan itibaren verilmeye başlanabilir.

Anne sütü, yoğurdun içerdiği protein, kalsiyum ve vitaminlere sahip olduğundan, anne sütü içmeye devam eden bebeğin, sık sık yoğurt yemesine gerek yoktur. Bebeğin farkı tatlara alışması, anne sütü içmesini engelleyebileceğinden, bebek süt emdiği sürece C vitamini ve demir açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler dışındaki gıdaları sık vermemek önemlidir. Bebekler genellikle 6-7. aydan sonra anne sütü içmeyi bıraktığından, ek besinlere devam eden bebeklere sıklıkla yoğurt verilebilir.

Probiyotik açısından önemli bir besin olan yoğurt, B6 vitamini de içerir. Alerjen riski de düşük olan yoğurt, inek sütü alerjisi olan bebekler için de ideal bir besindir. Bebeklere; çorba, sebze yemeği ya da etin yanında yoğurt verilebileceği gibi, kayısı, elma gibi meyveler ile birlikte de yoğurt yedirilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen