Bebekler ne zaman şeker yiyebilir?

Bebekler, ek gıdalara geçtikten sonra şeker yemeye başlayabilir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için, bebeğe doğal şeker içeren gıdalar verilmelidir.

Bebeğin ne zaman şeker yemeye başlayacağı, bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle işlenmiş şeker, bebek beslenmesinde sık kullanılması sakıncalı olan bir gıdadır. Bebeklik döneminde sık şeker tüketimi; diyabet, obezite, diş sorunları gibi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bebek Ne Zaman Şeker Yemelidir?

Bebeğin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi gereklidir. Dünya Sağlık Örgütü, anne ve bebek sağlığında herhangi bir sorun olmadığı sürece, bebeğin en az ilk 6 ay, anne sütü dışında bir besin almamasını önermektedir. Bu nedenle, bebeğe ilk 6 ayda, kesinlikle şeker verilmemelidir.

Uzmanlar, bebeklere 1 yaşından önce şeker verilmemesini ve bebeğin şekere alıştırılmaması gerektiğini belirtmektedir. Bebekler ilk yıllarında ihtiyaç duydukları glikozu; anne sütü, meyve ve sebze ve diğer doğal gıdalardan karşılayabilir. Beyaz şekerin yanı sıra, şeker içeren meyve suları ve paket yiyecekler genellikle aşırı miktarda şeker içerir. Bebeğin bu gıdalarla beslenmesi, büyüdüğünde obez olma riskini artırabileceği gibi, sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Aynı zamanda, şeker içeren hazır gıdaların bebeklere küçük yaşta verilmesi, bebeğin sağlıklı beslenme rutininin bozulmasına yol açabilir.

Bebekler İçin Şekere Alternatif Gıdalar

Bebeklerin glikoz ihtiyacını karşılayabilmesi için, doğal ve sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Bal, pekmez, reçel ve marmelatlar, meyve püreleri ve evde hazırlanan meyveli yoğurtlar bebekler için idealdir. Bebeğin doğru beslenmesi ve sağlıklı gelişmesini sağlamak için, işlenmiş şeker içeren gıdalar yerine, doğal şeker içeren besinler tercih edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen