Bebekler ne zaman şeftali yiyebilir?

Şeftali, bebeklere 6-7.aydan sonra verilmeye başlanabilir. Bebeğe verilecek şeftalinin yumuşak ve tatlı olması önemlidir.

Şeftali A ve C vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum ve fosfor açısından da zengin bir meyve olduğundan, bebek beslenmesi açısından önemli bir gıdadır. Gaz yapmayan ya da alerjen risk taşımayan şeftali, ek besinlere geçildikten sonra bebeklere verilmeye başlanabilir. İlk altı ay, yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler, altıncı aydan itibaren anne sütünün yanında sebze ve meyve yemeye başlar. Şeftali, ek besinlere geçen bebeklerin tüketebileceği, sağlık açısından risk içermeyen meyvelerden biridir.

Şeftali Bebeklere Nasıl Verilmelidir?

Şeftali, bebeğe tavuk, muz, avokado gibi besinlerle birlikte verilebilir. Ezilerek ya da yoğurtla karıştırılarak da bebeğin şeftali yemesi sağlanabilir. Ancak bebeklerin gıdaların tadına alışabilmesi için, her gıdanın tadını ayrı şekilde alması önemli olduğundan, besinleri sık sık karıştırarak vermek doğru değildir.

Bebeğe verilen şeftalinin yumuşak ve tatlı olmasına dikkat edilmelidir. Bir yaşından küçük bebekler, sert şeftaliyi yiyemez. Bunun yanı sıra, olgunlaşmamış şeftalinin tadı ekşi olduğundan, bebek yemeyi reddedebilir. Dolayısıyla bebeklere yalnızca yumuşak ve tatlı meyveler verilmelidir.

Şeftali kabızlık sorunun giderilmesini sağlamasının yanı sıra, özellikle mevsiminde tüketildiği zaman, bebeğin bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen