Bebekler ne zaman rüya görmeye başlar?

Bebekler rüya görür mü, sorusu ebeveynler tarafından çok merak edilir. Bebeklerin, doğdukları günden itibaren rüya görmeye başladığı düşünülmektedir .

Bebekler, uykularının büyük bir kısmını REM yani hafif uyku evresinde geçirir. Bu nedenle, özellikle yenidoğan bebekler çok sık rüya görür. Araştırmalara göre, 0-3 aylık bebekler, en sık yaşamlarının ilk iki haftasında rüya görür.

Bebekler, uyku sırasında hareket edebilir ve çeşitli sesler çıkarabilirler. Yenidoğan bebekler, uyku sırasında sadece gözlerini ve parmaklarını oynatabilir. Ancak ilk aydan itibaren, hareket alanı genişler ve bebekler rüya sırasında kollarını ve bacaklarını da oynatabilirler. Bebekler büyüdükçe REM evresi kısaldığından, uykudaki hareketleri de azalır. Ancak daha büyük bebekler uyku sırasında dönebilir, çığlık atabilir ya da ağlayarak uyanabilirler. Bu tepkiler normaldir. Bebeğin ağlayarak uyanması ya da uykusunda bağırması gibi durumlar çok sık gerçekleşmediği sürece, bebeğin sağlıklı gelişimine işaret eder.

Bebekler Nasıl Rüya Görür?

Bebeklerin görme becerileri yetişkinlerinkinden oldukça farklıdır. Bebekler yaşamlarının ilk döneminde, ışığı net bir şekilde algılayamaz ve ışık kırılımlarını ayırt edemezler. Bu nedenle, bebeklerde ilk dönemde gece ve gündüz algısı oldukça düşüktür. Dolayısıyla bebeklerin yaşamlarının ilk haftalarında gördüğü rüyaların belirgin nesneler içermediği düşünülmektedir. İleriki dönemlerde, yani bebek 6.ayını doldurduktan sonra ise nesneler, insanlar ya da hayali şekillerden oluşan rüyalar görebilir.

Bebekler Kabus Görür Mü?

Nörobilimciler bebeklerin rüyalarında çevrelerindeki nesneleri, canlıları ya da şekilleri gördüğünü ve bunların sesini duyduğunu düşünmektedir. Bebeklerin travma, şiddet gibi olumsuz durumlara maruz kalmadığı sürece, ilk 3 yaş içerisinde kabus görmedikleri ya da çok az kabus gördükleri tahmin edilmektedir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen