Bebekler ne zaman reçel yiyebilir?

Bebekler, ek besinlere geçtikten sonra; kayısı reçeli, ayva reçeli gibi reçel türlerini günde bir yemek kaşığı miktarında yiyebilir.

Bebekler, reçel yemeye, kahvaltı ile birlikte, altıncı aydan itibaren başlayabilir. Reçel, genellikle bebeklerin severek yediği besinler arasında yer aldığından, iştahı olmayan bebekler için de reçel önemli bir besin kaynağıdır.

Bebeğe verilecek reçelin çok fazla şeker içermemesi önemlidir. Bu nedenle, doğal marmelatların tercih edilmesi önerilmektedir. Organik meyvelerle hazırlanan marmelatlar, bebeğin vitamin ihtiyacını da karşılar.

Bebekler Hangi Reçeller Verilebilir?

Bebeklere, alerjen özellik taşıyan vişne, çilek ve böğürtlen reçeli yerine; ayva, kayısı, elma reçeller verilmelidir. Bebeklere, genellikle kahvaltıda verilen reçel, peynir ve yumurta gibi besinlerle karıştırılarak verilmemelidir. Bebeğin tüm yiyeceklerin tadını alması önemlidir. Bebeğin sevmeyeceğini düşünerek, besinlerin karıştırılarak verilmesi, bebeğin bu yiyecekleri tek başına yemeyi reddetmesine yol açabilir. Bu nedenle, bebeğe her gıda, tadını almasını sağlayacak şekilde verilmelidir.

Bebeklere, reçel yerine demir açısından önemli olan pekmez de verilebilir. Reçele alternatif olarak düşünülen bal ise, bebeklere bir yaşından önce verilmemelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

SPONSOR REKLAMLAR
Yorumlar

    Kimler Neler Demiş?

    İlk Yorum Hakkı Senin!

    Bildir
    avatar
    wpDiscuz
Facebook'ta Beğen